بخاری برقی :راهنمای خرید بخاری برقی

بخاری برقی

بخاری برقی :رادیاتور برقی

بخاری برقی

رادیاتور برقی که به اسم رادیاتور روغنی و همچنین شوفاژ برقی نیز شناخته می‌شود. یکی از انواع بخاری بوده که دارای شکل کلی شبکه‌های رادیاتور است. درون آن بجای آب از روغن پر شده است، المنت‌های قرارگرفته در دستگاه موجب گرم شدن روغن و حرکت آن در پره‌های رادیاتور شده. با گرم شدن پره‌های رادیاتور موجب گرم شدن محیط می‌شود.
روغن در این دستگاه ناقل گرما بوده و نه سوخت در اصل روغن استفاده شده در دستگاه دائمی بوده و هیچ زمان نیاز به تعویض ندارد.
المنت گرم کننده روغن در کف دستگاه قرار گرفته. با گرم شدن روغن و توسط سیستم کانوکشن روغن گرم به بالا و روغن سرد به پایین دستگاه منتقل می‌شود. این چرخه بطور مستمر ادامه پیدا می‌کند.

ظرفیت گرمایی روغن موجب جذب انرژی بیشتر در حجم کمتر( نسبت به آب) می‌شود. مسلما رادیاتور برقی در مقایسه با بخاری گازی دارای هزینه مصرفی بالاتری است. اما بطور گسترده در اتاق خواب و اتاقهایی با سایز کوچک تا متوسط استفاده می‌شود چرا که اصولا بخاری گازی و خصوصا مدلهای بدون دودکش نبایستی در اتاق خواب استفاده شود.

ایمنی

رادیاتورهای برقی عموما ایمن‌تر از دیگر مدلهای بخاری می‌باشد. ضمنا معمولا بدلیل پوشیده بودن سطوح گرمازا از این دستگاه گه گاه می‌توان برای خشک کردن حوله و یا کمی البسه استفاده کرد.البته توجه کنید در صورت خشک شدن حتما بایستی البسه از روی دستگاه برداشته شود. خصوصا لباس‌های پلی استر که بعد از خشک شدن احتمال جمع شدن و یا سوختن آنها وجود دارد.

رادیاتورهای برقی عمدتا دارای ۵ تا ۱۵ پره و توان مصرفی ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ وات می‌باشد.این دستگاه معمولا دارای ترموستات خاموش و روشن شدن خودکار و دو حالت گرمایی ( کم و زیاد) می‌باشد.
بعضی از مدلهای رادیاتور برقی مجهز به فن می‌باشد در این صورت یا این فن متصل به دستگاه خود دارای یک المنت (مثلا حدود ۵۰۰ وات) می‌باشد. یا تنها گرمای مرتبط با اولین پره را به گردش در می‌آورد و در کل اثر آن در گرم کردن محیط چندان نیست.

بخاری تابشی

همانطور که از نام آن پیداست در این بخاری گرما در درواقع تابش گرم ایجاد شده توسط لامپ و یا المنت دستگاه می‌باشد. در بخاری تابشی گرما از یک سطح گرم(المنت) به یک سطح سرد(محیط و یا انسان) توسط نیروی تابشی منتقل می‌شود.

در این نوع بخاری از المنت با لامپ هالوژن و یا کوارتز مقاوم در برابر گرما استفاده می‌شود. در بخاری تابشی معمولا از چندین لامپ و یا المنت استفاده می‌شود. و معمولا یک سطح بازتابنده در بخش پشتی المنت‌ها قرار داده می‌شود تا بخشی از تابش که در سمت دستگاه است نیز به سمت محیط تابیده شود.
بخاری های تابشی معمولا ۸۶ درصد انرژی را به تابش تبدیل می‌کنند و مصرف برق هر لامپ حدود ۴۰۰ وات است. پس دستگاهی که دارای ۳ لامپ باشد حدود ۱۲۰۰ وات مصرف برق دارد که در مقایسه با انواع دیگر بخاری برقی مصرف برق پایین‌تری دارد. اما این به معنای ایده‌آل بوده این بخاری در همه جا نیست.

بخاری فن‌دار

در بخاری برقی فن‌دار، یک فن گرمای المنت را به بیرون از دستگاه منتقل می‌کند و موجب گرم شدن محیط می‌شود. استفاده از فن موجب چرخش بهتر هوا و گرم شدن سریعتر محیط می‌شود.
این نوع طراحی نیز امکان ساخت بخاری‌های با اندازه کوچکتر را ممکن ساخته، بازده این بخاری‌ها تقریبا ۱۰۰ درصد بوده یعنی تمامی گرمای ایجاد شده به محیط منتقل می‌شود.
بخاری‌های فن‌دار معمولا دارای ترموستات تنظیم و سنسور خاموش شدن در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه می‌باشد. این بخاری‌ها عموما دارای سطح ایمنی خوبی می‌باشند اما برای استفاده در محیط‌های مرطوب و یا با رطوبت بالا مناسب نیستند.

اتاق خواب

خرید بخاری برقی برای اتاق خواب نیاز به توجه به چندین مساله است.:
در صورتی که اتاق خواب با شوفاژ گرم می‌شود اما در روزهای سرد سال این سیستم جوابگوی گرمایش نیست. پیشنهاد ما خرید یک دستگاه بخاری برقی فن‌دار و یا بخاری برقی کانوکشن بدون فن است. اصولا بخاری برقی تابشی (هالوژنی) را برای گرم کردن اتاق خواب پیشنهاد نمی‌کنیم. چرا که بخاری تابشی با نوری که ایجاد می‌کند اتاق را در ساعات شب روشن نگه داشته و بسیاری نمی‌توانند در یک اتاق روشن به راحتی استراحت کنند و ضمنا در بخاری‌های هالوژن خطر آتش سوزی نیز وجود دارد.

اگر صدای فن حتی اندک آن، شما را آزار می‌دهد بهتر است بخاری برقی کانوکشن بدون فن استفاده کنید.
اگر اتاق فاقد سیستم گرمایشی است در این صورت می‌توانید از رادیاتور برقی استفاده کنید. توجه کنید رادیاتور برقی دستگاه دیرگرمکن است. یعنی زمان بیشتری طول می‌کشد تا محیط گرم شود اما در صورت استفاده طولانی مدت، می‌تواند محیط را به خوبی گرم کند. اما در عوض دستگاهی است بدون صدا و کاملا ایمن است.

پیشنهاد می‌کنیم رادیاتور برقی را بسته به جدول زیر خریداری کنید :
رادیاتور برقی ۵ تا ۷ پره ==== اتاق ۸ تا ۱۰ متر مربع ( ارتفاع سقف حدود ۲.۸ متر).
رادیاتور برقی ۷ تا ۹ پره ب===== اتاق ۱۰ تا ۱۲ متر مربع.
رادیاتور برقی ۹ تا ۱۱ پره ===== اتاق ۱۲ تا ۱۵ متر مربع.
رادیاتور برقی ۱۱ تا ۱۳ پره ===== اتاق ۱۵ تا ۱۸ مترمربع.
آیا اتاق خواب کوچک و یا دارای لوازم زیاد بوده و فضایی برای قرار دادن بخاری ندارید و یا کودک در اتاق است که ممکن است به بخاری دست بزند؟
در این صورت پیشنهاد می‌کنیم بخاری‌های دیواری فن‌دار و یا مدل‌های کوچک رومیزی را خریداری کنید. توجه کنید به هر حال بخاری های فن‌دار دارای مقداری صدای فن می‌باشد.

سالن

گرم کردن سالن منزل و یا اداری معمولا بایستی توسط بخاری‌های فن داری انجام شود که دارای فن بزرگ می‌باشند. به عنوان نمونه بخاری‌های فن داری که دارای ارتفاع ۴۵ سانتی‌متر و یا مدل‌های دیواری با طول ۵۰ سانتی‌متر. یا مدل‌های کولر و بخاری قابل حمل که دارای فن حلزونی با قدرت پرتاب باد زیاد می‌باشند.

فضای باز

مسلما تنها راه کار استفاده از بخاری در فضاهای باز و یا سالن های بزرگ مانند سوله که به هیچ عنوان امکان گرم کردن کل فضا وجود ندارد. استفاده از بخاری با سیستم گرمایش تابشی است در این صورت افرادی که در نزدیک بخاری قرار دارند در اثر تابش نور بخاری گرم خواهند شد.

کلام آخر

فراموش نکنید تمام موارد یادشده جزو نکات فنی خرید وسایل گرمایشی برقی هستند. سلیقه و پسند اعضای خانواده و همچنین دکوراسیون منزل مؤلفه‌های دیگری هستند که باید منحصرا توسط شما مد نظر قرار بگیرند. امیدواریم از این راهنمای خرید کمال استفاده را برده باشید. نظرات و تجربیات خود را در خصوص خرید و استفاده ازوسایل گرمایشی برقی با دلداران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز