تعمیر ماشین لباسشویی ۱

تعمیر ماشین لباسشویی
تعمیر ماشین لباسشویی 1

تعمیر ماشین لباسشویی ۱ : آموزش نحوه تراز نمودن صحیح ماشین لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی ۱ : یکی از سؤالاتی که استفاده‌کنندگان از ماشین لباسشویی می‌پرسند مسئله تراز کردن دستگاه لباسشویی است. در ابتدا باید مسئله تراز بودن ماشین لباسشویی خود را کنترل کنیم در اینجا می‌توانید از یک دستگاه تراز کمک بگیرید.آن را بر روی ماشین لباسشویی خود قرار داده.سپس متوجه شوید که دستگاه شما چه مقداری برای تراز شدن لازم دارد.این امکان وجود دارد که خارج شدن دستگاه شما از تراز مربوط به لگن دستگاه باشد که سست شده باشد. تغییر در پایه‌ها نیز می‌تواند موجب لرزش دستگاه شود بنابراین لازم است برای حل مسئله تراز کردن ماشین لباسشویی خود لگن آن را محکم کنید

بررسی پایه‌ها

همان‌طور که در بالا گفته شد:گاهی اوقات تغییر در پایه‌ها باعث لرزش دستگاه می‌شود.بنابراین پایه‌ها را باید به‌درستی تنظیم کرد دستگاه ماشین لباسشویی دارای چندپایه می‌باشد که در قسمت جلو و عقب این دستگاه قرارگرفته است.در مورد نحوه تنظیم پایه‌ها باید گفت آن دسته از پایه‌هایی که در جلوی دستگاه قرار دارد با آچار می‌توان تنظیم کرد.پایه‌هایی را که در عقب دستگاه است به دلیل اینکه دارای فنر می‌باشند هنگامی‌که شما دستگاه را بالامی برید پایه‌هایی که در عقب هستند به فرم اولیه خود برمی‌گردند.هنگامی‌که پایه‌هایی که در پشت قرار دارد کوتاه باشد فنری که در آن‌ها می‌باشد بازشده و باعث تراز شدن خود خواهند شد.

داخل ماشین لباس‌شویی را ازنظر وجود اشیای مختلف بررسی کنید

هنگامی‌که وسایلی مانند پول فلزی و یا حتی دکمه لباس در درون دستگاه وجود داشته باشد.با گردش ماشین لباسشویی این اشیا به جهات مختلف حرکت کرده و باعث ایجاد نویز می‌شود.احتمالاً دستگاه شما از تراز بیرون می‌آید بنابراین دستگاه خود را ازنظر وجود این موارد کوچک چک کنید. و در صورت مشاهده اقلام این‌چنین آن‌ها را خارج کنید.

تعمیر ماشین لباسشویی

نکته مهم جهت تراز نمودن صحیح لباسشویی

هنگامی‌که ماشین لباسشویی را تازه خریداری می‌کنید یک سری پیچ و مهره‌هایی در پشت دستگاه وجود دارد.برای این‌که لگن دستگاه شما هنگام جابجایی آسیب نبیند هنگامی‌که می‌خواهید از دستگاه خود استفاده کنید لازم است این پیچ و مهره‌ها را از پشت دستگاه خارج کنید.برای این کار باید درب ماشین لباسشویی را بازکرده و به سراغ مخزن داخلی دستگاه رفته و آن را به سمت عقب فشار دهید.اگر متوجه صدای خیلی زیاد بودید دلیل آن این است که پیچ و مهره در پشت دستگاه شما موجود می‌باشد در اینجا برای رفع سروصدا این پیچ‌ها را بازکنید.

 

سطحی که بر روی آن ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد باید هموار باشد بنابراین تراز بودن سطح را به‌خوبی بررسی کنید.تمامی جوانب ماشین لباسشویی را ازنظر تراز بودن باید بررسی کرد.

 

برای متوجه شدن این‌که آیا دستگاه شما تراز است یا خیر می‌توانید با تکان دادن یک‌گوشه دستگاه متوجه شوید.
شما می‌توانید هنگام خرید از ماشین لباسشویی‌هایی بهره ببرید که خاصیت ضد لرزش بودن دارد.مطمئناً کم‌صدا بودن یک مزیت فوق‌العاده برای یک ماشین لباسشویی می‌باشد.به یاد داشته باشید هنگام شستشو با توجه به میزان ظرفیت ماشین لباسشویی اقدام به پر کردن آن کنید.زیرا در غیر این صورت شاهد لرزش خواهید بود.
درصورتی‌که پایه‌های ماشین لباسشویی شما آسیب‌دیده است می‌توانید از موارد جایگزین مانند زیر دری‌های مناسب استفاده کنید.

تعمیر ماشین لباسشویی

برطرف کردن لرزش ماشین‌لباسشویی

در بازدید اولیه، علت صدای بیش از اندازه خرابی بلبرینگ‌های دیگ لباسشویی یا موتور تشخیص داده می‌شود.برای تشخیص عیب مذکور، تسمه ماشین را از روی پولی بزرگ موتور جدا کنید و پولی را با دست به حرکت درآورید. اگر بلبرینگ‌های موتور خراب باشد، حتما صدای خرابی آن به گوش می‌رسد. در مرحله بعد پولی بزرگ سر شفت آبکش را به حرکت درآورید با مشخص شدن عیب بلبرینگ‌های دیگ، علت صدای بیش از اندازه مشخص می‌شود.

علت دیگر نیز می‌تواند از معیوب بودن کمک‌های اصطکاکی آن دانست. برای تعویض بلبرینگ‌های دیگ، حتما باید دیگ به صورت کامل باز.سپس مونتاژ شود، بهتر است برای تعویض کمک‌های معیوب زمانی که دیگ از داخل بدنه خارج شده، اقدامات لازم انجام گیرد.

012

روش باز کردن و سرویس فیلتر ماشین‌لباسشویی

مکان فیلتر در پایین ماشین‌لباسشویی قرار دارد.که محل جمع‌آوری کرک، پشم، ذرات خارجی و اشیای به جا مانده در لباس‌ها مثل سوزن، سنجاق، دکمه و سکه می‌باشد. در ابتدا در روی فیلتر را باز نمایید  و سپس فیلتر را به سمت چی بچرخانید و سپس آن را به طرف بیرون بکشید تا از جای خود خارج شود.
اقدام به شستشوی کامل فیلتر نمایید.سپس آن را در جای خود قرار دهید.توجه داشته باشید که فیلترها در انواع مختلفی طراحی شده‌اند و در دفترچه راهنمای هر ماشین‌، طریقه خارج کردن آن توضیح داده شده است.

در داخل فیلتر یک پمپ آب قرار دارد که عدم وجود فیلتر، باعث وارد شدن اشیای خارجی به داخل پمپ آب و توقف حرکت پروانه پمپ می شود .و در نهایت باعث سوختن الکتروموتور آن می‌شود.

012

روش باز کردن و تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی

دستگیره در را با کمی فشار به طرف خود بکشید تا در از لاستیک دور خود جدا شود. قوس مخصوص شیشه در به همراه لاستیک دور آن، وظیفه آب‌بندی دیگ را به عهده دارند.
با باز شدن در لباسشویی، لبه بیرونی لاستیک دور در، نوع قوس شیشه. قسمت داخلی آبکش استیل و محل قرار گرفتن اهرم ضامن در به خوبی دیده می‌شوند.
برای جدا کردن لبه لاستیک در از بدنه لباسشویی، باید فنر بیرونی دور در را با یک پیچ‌گوشتی کوچک دوسو به طرف بیرون بکشید تا فنر آزاد شود.

 

با آزاد شدن فنر بیرونی دور لاستیک، فنر را از جای خودش خارج کنید، سپس لاستیک در را به آرامی از یک طرف از بدنه جدا کنید.در غیر این صورت با وارد شدن فشار بیش از اندازه به لاستیک آسیب خواهد رسید.
پس از جدا شدن لاستیک آن را در داخل دیگ قرار دهید تا بتوانید به سادگی میکروسوئیچ در را خارج کنید. پیچ‌های میکروسوئیچ را باز نمایید. به علت متصل بودن سیم به میکروسوئیچ در داخل بدنه به صورت معلق میماند. سپس با یک دست میکروسوئیچ را از پشت بدنه بیرون آورید.

روش باز کردن در روی لباسشویی

ابتدا دو شاخه را از پریز برق جدا کنید و شیلنگ خروجی را از ورودی فاضلاب خارج کنید. پس از بستن شیر آب، شیلنگ ورودی آب را از ماشین جدا کنید. با یک آچار بوکس شماره ۷ یکی از پیچ‌های نگهدارنده درپوش روی بدنه را نیز باز می‌کنیم تا در آزاد شود. با باز شدن دو عدد پیچ نگهدارنده درپوش روی ماشین، با هردو دست درپوش را به طرف جلو فشار دهید تا به صورت کشویی حرکت کند. با کمی فشار و به صورت هماهنگ از دو طرف، درپوش به طرف جلو حرکت کرده و شیارهای روی درپوش از روی خارهای موجود در بدنه ماشین جدا می‌گردد.

 

 

درپوش آزاد شده را به آرامی از روی بدنه بردارید، در این مرحله احتمال شکستن خارهای روی بدنه زیاد است.باید دقت بیشتری کرد.
شیارهایی در دوطرف درپوش بالا وجود دارد. باید در هنگام بستن درپوش دقت کنید تا خار روی بدنه به طور دقیق در داخل بریدگی شیار قرار گیرد. سپس درپوش را به طرف عقب ماشین کشیده و آن را درجای خود قرار دهید و پس از آن پیچهای درپوش را ببندید.

با برداشتن درپوش بالای ماشین قسمت‌هایی از اجزای ماشین شامل تایمر، خازن پارازیت‌گیر، دوعدد شیربرقی تکی، مربوط به آب‌گرم و سرد، جاپودری و وزنه‌سیمانی با روکش پلاستیکی به خوبی دیده می‌شوند.

روش باز کردن و تعویض لاستیک دور در ماشین‌لباسشویی

ابتدا به وسیله دستگیره در، ضامن آن را آزاد کنید تا در باز شود.
در را به طور کامل باز کرده و سیم فنری محکم کننده لبه لاستیک به بدنه ماشین را از جای خود خارج کنید. به آرامی و از یک سمت، لبه خارجی متصل به بدنه ماشین را جدا کنید. دقت کنید فشار بیش از اندازه و نادرست، موجب آسیب رسیدن به لاستیک دور در میشود.
پس از باز شدن لاستیک از لبه روی بدنه ماشین، آن را داخل دستگاه قرار دهید.

لاستیک از طرف دیگر برروی شیار مخصوص لبه دیگ بسته شده. و به وسیله یک سیم فنری و پیچ و مهره بلند به دیگ محکم شده است. برای جدا کردن لاستیک از دیگ، باید از یک پیچ گوشتی بلند استفاده کرد و پس از باز کردن پیچ ، سیم فنری را آزاد کرد.
پس از باز شدن پیچ، می‌توانید سیم فنری را از از روی لاستیک جدا کنید و آن را بیرون آورید.
سیم فنری و پیچ و مهره آن به خوبی دیده میشود . جنس این سیم فنری، گالوانیزه است و در مقابل رطوبت و حرارت مقتوم است و زنگ نمی‌زند.

لاستیک را از لبه دیگ جدا کنید و به آرامی آن را از داخل دیگ بیرون بیاورید. سپس لاستیک را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه پوسیدگی یا زدگی کمی نیز در آن مشاهده شد نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

روش جدا کردن پانل جلوی ماشین‌لباسشویی

ابتدا با گرفتن دستگیره جاپودری آن را به طرف بیرون کشیده و از جای خود خارج کنید.
جاپودری را از داخل جایگاهش بیرون آورید. جاپودری دارای سه قسمت است که در لباسشویی‌های مختلف، به شکل‌های گوناگون نام‌گذاری شده است:
قسمت اول: مقدماتی 
قسمت دوم: اصلی
قسمت سوم: موادنرم کننده
قسمتهای مختلف جاپودری دارای اندازه یکسانی نیستند. زیرا مقدار پودری که در قسمت شستشوی اصلی قرار می‌دهیم، تقریبا دو برابر پودری است که در قسمت شستشوی مقدماتی می‌باشد.

قسمت سوم جاپودری که ویژه مواد نرم‌کننده می‌باشد به خوبی نشان داده شده است. لوله خروجی این قسمت، کمی بالاتر از کف جاپودری و به ارتفاعی پایین‌تر از لبه محفظه جاپودری است. موادی که در این محفظه قرار می‌گیرد، کمی پایین‌تر از لوله خارجی است و یک درپوش با حالتی مخصوص روی آن قرار دارد که با کف محفظه، فاصله کمی دارد. مخلوط آب و مواد نرم‌کننده از زیر درپوش و از بالای لوله خروجی وارد دیگ می‌شوند.
با یک پیچ‌گوشتی چهارسو، یکی از پیچهای نگهدارنده پانل را باز کنید.

پیچ دیگر پانل را نیز با همان پیچ‌گوشتی چارسو بازکنید. سوراخی که در پایین محفظه قرار دارد، مجرای ورودی آب و پودر به داخل دیگ ماشین لباسشویی می‌باشد.
پانل را از دوطرف گرفته و با کمی فشار آن را به طرف جلو بکشید تا از بدنه لباسشویی جدا شود.
با جدا شدن پانل، قسمتهای دیگری از اجزای لباسشویی شامل: کلیدها، ولوم‌ها، صفحه تقسیم آب در پشت ولوم و تایمر دیده می‌شوند.

012

طریقه بیرون آوردن ولوم تایمر و ترموستات قابل تنظیم لباسشویی

برای انتخاب برنامه، ولوم تایمر را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید. ولی توجه داشته باشید هرگاه ولوم در جهت عکس حرکت عقربه‌های ساعت چرخانده شود، ولوم به صورت هرزگرد در می‌آید.
برای بیرون آوردن ولوم تایمر، آم را ۴۵ درجه در جهت عکس حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید و سپس به طرف بیرون بکشید.
با کشیدن ولوم تایمر به طرف بیرون، ولوم از روی گردونه تقسیم کننده آب جدا می‌شود. در این حالت گردونه تقسیم کننده آب و اهرم عمودی به خوبی دیده می‌شوند.

روی ولوم ترموستات قابل تنظیم اعدادی از ۳۰ تا ۹۵ درجه سانتیگراد نوشته شده است. برای جدا کردن ولوم از شفت ترموستات، ولوم را به طرف بیرون بکشید.
پس از آنکه ولوم را به طرف بیرون کشیدید، ولوم به آسانی از روی شفت ترموستات قابل تنظیم جدا می‌شود. در این ترموستاتها نقطه‌ای قبل از ۳۰ درجه سانتیگراد وجود دارد که مدار المنت را قطع می‌کند و دستگاه باید با آب سرد کار کند.

012

روش باز کردن شیر الکتریکی لباسشویی

ابتدا سر سیم‌های برق ورودی به شیربرقی را جدا می‌کنیم. در این دستگاه، دوعدد شیربرقی تک بوبین ۱۸۰ درجه وجود دارد.
سر سیم‌های هر دو شیر برقی که جدا شد، سیم آبی رنگ مربوط به شیر آب سرد، سیم قرمز رنگ مربوط به شیر آب گرم، سیم مشترک آنها، سبز و قرمز رنگ می‌باشد.
برای جدا کردن شیربرقی از بدنه لباسشویی، ابتدا توسط یک پیچ گوشتی، خار مخصوص محکم کننده آن به بدنه را آزاد کنید. سپس شیربرقی را به سمت چپ بچرخانید.

پس از چرخاندن شیربرقی در جهت عکس عقربه‌های ساعت. آن را به طرف بیرون بکشید تا یارهای روی شیربرقی از شیارهای روی بدنه خارج شود و شیر آزاد گردد.
پس از کشیدن شیربرقی به طرف بیرون، شیر از جای خود بیرون آمده و از بدنه جدا می‌شود. سپس توسط یک انبردست ، بست روی شیلنگ آب خروجی از شیربرقی به جاپودری را جدا کنید.

012

روش باز کردن سنگ پلاستیکی روی دیگ لباسشویی

با یک آچاربکس ۱۳ میلیمتری، دوعدد پیچ روی سنگ را باز کنید تا سنگ از دیگ جدا شود.
پیچهای باز شده را از جای خود خارج کنید تا سنگ به طور کامل آزاد گردد.
پس از باز شدن دو پیچ بلند محکم کننده شنگ به دیگ ماشین، سنگ را از طرفین و توسط هر دو دست گرفته و از روی دیگ پلاستیکی جدا کنید.

سنگ را به آرامی از جای خود بلند کنید. توجه داشته باشید که داخل این سنگ پلاستیکی، با مخلوطی از براده‌آهن پر شده و وزن آن در حدود ۱۲/۴ کیلوگرم می‌باشد. و باید در هنگام بلند کردن یا جابه‌جا کردن آن، با احتیاط عمل کرد و آن را به آهستگی روی زمین قرار داد. همچنین باید دقت کرد که ضربه‌ای به بدنه پلاستیکی سنگ وارد نشود.

روش باز کردن گردونه تقسیم کننده آب در داخل جاپودری لباسشویی

برای باز کردن گردونه تقسیم کننده آب، با یک پیچ گوشتی چارسو، پیچ محکم کننده گردونه تقسیم کننده آب را باز کنید.
پیچ چارسو را از جای خود خارج کنید. گردونه تقسیم کننده آب در ماشین لباسشویی مختلف و با یکدیگر فرق می‌کنند. چون باید با برنامه‌های مختلف تایمر هماهنگی داشته و در زمان‌هایی که تایمر فرمان می‌دهد به طور صحیح عمل کند.
گردونه را گرفته و به طرف بیرون بکشید تا از روی محور تایمر جدا شود.

نوک شفت تایمر، قسمت داخلی گردونه و اهرم عمودی که زائده آن در قسمت شیار داخلی گردونه تقسیم کننده آب قرار گرفته نشان داده شده است. حرکت تایمر و نوع شیارهای گردونه باعث می‌شود که اهرم به طرف راست و چپ کشیده شود. این فرمان از طریق اهرم افقی که قسمتی از آن در شکل دیده می‌شود به اهرم روی جاپودری منتقل می‌گردد. شیر مکانیکی را حرکت داده، آب را در قسمت‌های مختلف جاپودری می‌ریزد.

روش باز کردن تایمر ماشین‌لباسشویی

برای باز کردن تایمر دستگاه، ابتدا با یک پیچ گوشتی چارسوی مناسب، پیچ نگهدارنده تایمر به بدنه را باز کنید.
دومین پیچ نگهدارنده تایمر به بدنه را نیز باز کنید، دقت کنید تایمر را قبل از باز شدن کامل، با دست دیگر بگیرید و بعد پیچ را به طور کامل باز کنید.
پس از باز شدن پیچ‌های نگهدارنده تایمر به بدنه، تایمر را از جای خود خارج کنید.

قسمت دیگر تایمر را نشان می‌دهد، در این نوع تایمرها، به جای فیش‌های ورودی و خروجی در کنار تایمر. از یک فیبر چاپی و فیش‌های مخصوص اتصالات به تمام اجزای الکتریکی ماشین استفاده شده است. همچنین برای تغییر سرعت در موتورهای اونیورسال، از یک کیت تغییر سرعت که برروی تایمر دارد، استفاده میشود.
تایمر لباسشویی مغز اصلی دستگاه شما می‌باشد که تعمیر آن تخصص می‌خواهد و تعویض آن باید توسط نمایندگی مربوطه انجام گردد.

روش باز کردن در پشت ماشین‌لباسشویی

برای تعمیر یا بازدید تسمه، باید در پشت دستگاه را باز کنید، برای این کار از یک پیچ‌گوشتی چهارسو استفاده کرده و پیچ‌های آن را باز کنید. پس از باز کردن ۱۲ عدد پیچ محکم‌کننده در پشت به بدنه دستگاه، قسمت پایین در را گرفته و به طرف جلو بکشید. سپس به طرف پایین فشار دهید تا قسمت بالای در نیز از زیر قاب آزاد شود. پس از آزاد شدن در، آن را از بدنه دستگاه جدا کنید و تا پایان کار عملی در جای مناسبی قرار دهید تا رنگ آن آسیب نبیند.

روش آزاد کردن کمکها از بدنه لباسشویی

برای خارج کردن دیگ از داخل بدنه ماشین‌لباسشویی، لازم است یک طرف کمک را از کف دستگاه و یا دیگ جدا کنید. برای این کار می‌توانید از یک آچاربوکس شماره ۱۷ میلیمتری استفاده کنید و پیچ را باز کنید. پیچ را  از جای خود بیرون بیاورید تا بتوانید کمک را از بدنه جدا کنید. در ضمن مهره، روی بدنه پایه جوش خورده است.
پس از باز کردن پیچ پایه، بازوی متحرک کمک را به طرف بالا فشار دهید تا کمک جمع شود و از پایه جدا گردد. دقت کنید در موقع نصب کمک، قسمت متحرک آن در پایین قرار گرفته باشد.

با یک آچار بکس شماره ۱۷ میلی‌متری پیچ محکم کننده سر کمک به پایه کف را باز کنید.
پس از باز شدن پیچ و خارج کردن آن از جای خود، کمک به آسانی از بدنه جدا می‌شود.

روش آزادسازی خرطومی دیگ به پمپ آب ماشین‌لباسشویی

برای جدا کردن خرطومی دیگ به پمپ آب، دو سر بست را به وسیله انبردست بگیرید و آنها را به هم نزدیک کنید تا بست آزاد شود.
پس از آزاد شدن بست، آن را به طرف بیرون بکشید و سپس دو سر آن را رها کنید.
با کم شدن فشار بست از روی دهانه سر خرطومی دیگ به پمپ آن را به راحتی با دست از پمپ مغناطیسی جدا کنید. سر خرطومی را به طرف پایین گرفته و خرطومی را چند بار حرکت دهید. تا اشیای‌ریز، مثل سوزن و دکمه که احتمالا در بین شیارها باقی مانده‌اند به بیرون ریخته شوند.

012

روش بیرون آوردن دیگ ماشین‌لباسشویی

پس از جدا کردن تمام اتصالات مکانیکی دیگ از بدنه می‌توان آن را بیرون آورد. توجه داشته باشید که به علت بالا بودن وزن دیگ بهتر است از جرثقیل برای خارج کردن آن استفاده کرد. این کار باید به آرامی و بدون کمک دیگران انجام گیرد. در صورتی که به هر دلیل نتوان از جرثقیل استفاده کرد، باید به کمک نفر دیگری دیگ را از آن خارج کنید.
بهتر است با یک دست زنجیر و با دست دیگر، دیگ را در هنگام خارج شدن کنترل کرد.
دیگ را تا حدی که فنرها کمی آزاد شوند بالا آورده و سپس فنرها را از دیگ جدا کنید.

برای اینکه هیچ فشاری به بدنه، دیگ و لوازم ماشین وارد نشود، قاب پشت ماشین را باز می‌کنیم تا دیگ به راحتی از جای خود بیرون آورده شود.
پس از باز کردن چهار عدد پیچ چهارسو در پشت و دو عدد پیچ چهارسو در بالا، توسط یک پیچ‌گوشتی مناسب، قاب پشت ماشین آزاد می‌شود.
با آزاد شدن قاب پشت دیگ، تسمه شیاردار و پولی بزرگ به خوبی دیده می‌شود، در این حالت دیگ آماده خارج شدن می‌باشد.

با دست راست زنجیر را کم کم به طرف پایین بکشید تا دیگ از بدنه خارج شود و با دست دیگر. دیگ را در وسط قرار دهید تا به اجزای دیگر لباسشویی برخوردی نداشته باشد. اگر در موقع بالا آمدن دیگ، متوجه درگیر شدن دیگ با سیم یا لاستیکی شدید. به آسانی می‌توانید با کشیدن زنجیر، سمت چپ دیگ را کمی پایین بیاورید تا گیر ایجاد شده برطرف شود و مجددا دیگ را بالا ببرید.
باید توجه داشت که چون اتصال سیم‌های اجزای الکتریکی بین دیگ و بدنه برقرار است. دیگ به آرامی و با دقت خارج گردد و نیازی به بالا بردن بیش از اندازه آن نیست.

روش باز کردن سنگ پلاستیکی زیر دیگ ماشین‌لباسشویی

برای تعویض بلبرینگ‌های دیگ، ابتدا دیگ را روی یک حلقه لاستیکی قرار دهید. سپس توسط یک آچاربکس شماره ۱۳ میلی‌متر، پیچ محکم‌کننده سنگ به دیگ را باز کنید، پس از باز شدن پیچ نگهدارنده سنگ زیر، آن را از جای خود خارج کنید. با آچاربکس شماره ۱۳ میلی‌متر، پیچ دیگر نگهدارنده سنگ زیر را باز کنید. دقت کنید هنگام خارج کردن آخرین پیچ نگهدارنده سنگ، آن را با دست دیگر نگه دارید تا ایمنی بیشتری ایجاد شود.

 

پس از باز شدن پیچ‌های نگهدارنده، سنگ زیر آن را با دو دست گرفته و از جای خود بردارید تا از دیگ جدا شود. وزن این سنگ حدود ۱۱/۳ کیلوگرم می‌باشد.

نحوه باز کردن در دیگ لباسشویی

برای باز کردن در دیگ لباسشویی‌هایی که روی آنها نشانه‌ای وجود ندارد. باید روی قسمتی از آن علامت‌گذاری کرد تا در هنگام بستن مجدد، جابه‌جایی ایجاد نشود.
بست‌های فنری را به آرامی و با فشار کمی به ترتیب باز کنید.
بست‌های فنری باقیمانده را باز کنید.
آخرین بست فنری را بردارید تا در دیگ و لاستیک، باهم از بدنه دیگ جدا شوند.

برای برداشتن در دیگ، یک پیچ‌گوشتی دوسو را به آرامی بین در و بدنه دیگ، اهرم کنید تا در دیگ جدا شود. دقت کنید اگر از چکش برای زدن ضربه‌های شدید به پیچ‌گوشتی استفاده شود. احتمال سوراخ شدن دیگ با پریدن لبه در و یا پاره شدن لاستیک آب‌بندی وجود خواهد داشت.

با جدا شدن در دیگ، آن را از جای خود بردارید.
در دیگ به آسانی از جای خود خارج شده. قسمت‌هایی از اجزای ماشین شامل: لاستیک آب‌بندی دور در و آبکش استیل ضد زنگ به خوبی دیده می‌شوند.

روش برداشتن تسمه از روی پولی‌های دیگ و موتور

برای برداشتن تسمه از روی پولی موتور، ابتدا تسمه را از یک طرف گرفته و کمی به طرف جلو بکشید.
سپس تسمه و پولی را با هم در جهت عکس حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
حرکت تسمه و پولی بزرگ را ادامه دهید تا تسمه آزاد شود.
تسمه را از جای خود خارج کنید.
توجه:
در تسمه‌های نوع شیاردار، حتما پولی سر موتور شیاردار و پولی بزرگ دیگ، از نوع صاف و بدون شیار می‌باشند. در تسمه‌های معمولی که مقطع آنها ذوزنقه‌ای است، پولی سر موتور و پولی بزرگ دیگ هردو شیاردار هستند و تسمه داخل شیار آنها قرار می‌گیرد.

روش قرار دادن تسمه روی پولی‌های دیگ و موتور

برای سوار کردن تسمه، ابتدا تسمه را روی پولی سر موتور قرار دهید و تسمه را به طرف بالا کشیده و یک طرف تسمه را روی پولی بزرگ بگذارید. سپس تسمه و پولی را با هم در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
حرکت چرخش تسمه و پولی بزرگ را تا جایی ادامه دهید که برای ادامه حرکت پولی بزرگ نیاز به فشار بیشتری باشد.
همزمان با نگهداشتن دست خود یرروی تسمه، فشار بیشتری روی آن وارد کنید تا با فشار روی پولی بزرگ قرار گیرد. دقت کنید اگر تسمه شل باشد، نمی‌تواند دیگ را به حرکت درآورد.

روش جدا کردن پولی بزرگ از شفت آبکش

برای جدا کردن پولی بزرگ، ابتدا یک عدد پیچ‌گوشتی بزرگ را بین فرورفتگی دیگ و یکی از پره‌های پلی اهرم کنید تا پلی هنگام باز شدن پیچ حرکت نکند.
با آچار بوکس شماره ۱۳ میلی‌متری پیچ سر شفت را در جهت عکس حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا پیچ باز شود.
پس از باز شدن کامل پیچ سر شفت آبکش، پیچ و واشر را از جای خودش خارج کنید.
با برداشتن پیچ و واشر سر شفت آبکش، پولی بزرگ با کمی فشار از روی هزار خار سر شفت آبکش، جدا می‌شود. دقت کنید که سوراخ وسط پولی بزرگ نیز، هزار خار می‌باشد.

روش بیرون‌آوردن آبکش از داخل دیگ

برای شفت‌هایی که به راحتی از جایگاه خودشان بیرون نمی‌آیند، حتما باید پیچ سر شفت را در جای خود محکم بسته. آنگاه ضربه را روی سرپیچ بزنید تا آبکش آزاد شود.
با آزاد شدن شفت آبکش، می‌توانید آن را از طرف دیگر بیرون بکشید.
آبکش را از داخل دیگ خارج کنید، جنس آبکش از استیل ضد زنگ می‌باشد. و تمام دور آن سوراخ است تا موقع خشک کردن لباس، آب‌ها به راحتی از آن خارج شود، آبکش به وسیله شفت و سه نظام می‌تواند به صورت افقی کار کند.
با بیرون آمدن کامل آبکش از داخل دیگ، محل قرار گرفتن شفت آبکش و داخل دیگ به خوبی قابل مشاهده هستند.

روش بیرون آوردن بلبرینگ و کاسه نمد معیوب

برای خارج کردن بلبرینگ معیوب، با یک چکش و یک عدد سنبه بلند سر پهن بلبرینگ بیرونی دیگ را از جای خود خارج کنید.
بلبرینگ معیوب را برداشته و مشخصات آن را یادداشت کنید، پسوند در ادامه شماره بلبرینگ گویای این است که در دو طرف آن، محافظ فلزی وجود دارد.
اگر به جایگاه بلبرینگ توجه کنید، محل قرار گرفتن بلبرینگ به صورت فلزی بوده. و دیگ با شیارهای بلندی روی آن پرس شده است که باعث چندین برابر شدن مقاومت آن می‌گردد.

برای خارج کردن کاسه نمد معیوب یک عدد پیچ‌گوشتی بزرگ دسته کوتاه را از داخل دیگ، به صورت اهرم زیر کاسه نمد قرار دهید. سپس آن را از جای خود خارج کنید.
توجه:
شماره کاسه نمد به این صورت است (ارتفاع – قطر خارجی – قطر داخلی)
برای بیرون آوردن بلبرینگ داخل دیگ، ابتدا دیگ را طوری قرار دهید که لبه‌های آن آسیب نبیند. و یا دیگ را روی یک لوله بلند با قطر حدود ۱۰۰ میلی متر به گونه ای قرار دهید که مقر بلبرینگ و کاسه نمد، در داخل لوله قرار گیرند. آنگاه با ضربه چکش، بلبرینگ را از جای خود خارج کنید. بهتر است ارتفاع این لوله چند سانتی‌متر از عمق دیگ بیشتر باشد. تا لبه دیگر روی زمین قرار نگیرد.

روش جاگذاری بلبرینگ دیگ لباسشویی

قبل از جاگذاری بلبرینگ، حتما محل قرار گرفتن بلبرینگ را با برس نرم و دستمال گردگیر به طور کامل پاک کنید. سپس بلبرینگ را به صورت تراز در جای خود قرار دهید.
برای جا زدن بلبرینگ، نیاز به بوش مخصوصی می‌باشد که مقطع آن به اندازه نیم‌ میلی‌متر کمتر از قطر خارجی بلبرینگ باشد. و سر دیگر آن به صورت مخروطی بوده و چکش خور باشد. این وسیله را می‌توانید در کارگاه بسازید.

باید توجه داشت که بوش و بلبرینگ کاملا تراز باشد و بوش نیز عمود بر بلبرینگ قرار گیرد. سپس توسط یک چکش مناسب، با دقت و به صورت عمود بر روی بوش ضربه بزنید تا بلبرینگ کم کم و به صورت یکنواخت در جای خود قرار گیرد.
پس از اینکه در آخرین ضربه چکش، متوجه شدید که صدای ضربات تغییر کرده، دیگر نیازی به ادامه کار نمی‌باشد و بوش را از روی بلبرینگ بردارید.
توجه:
دقت کنید که نباید کوچکترین ضربه‌ای به حلقه وسط بلبرینگ وارد شود.

روش جاگذاری کاسه نمد داخل دیگ لباسشویی

برای جا انداختن کاسه نمد ابتدا محل قرار گرفتن آن را تمیز کنید.
مشخصات فنی کاسه نمد معیوب را یادداشت نمایید و نوع سالم آن را تهیه نمایید.
برای جلوگیری از زنگ زدن فنر کاسه نمد، قبل از جا انداختن کاسه نمد، مقداری گریس روی فنر آن قرار دهید. سپس آن را در جای خود قرار داده و تا جایی که امکان دارد با فشار دست جا بیندازید.
به وسیله یک چکش دسته کوتاه که بتواند در داخل دیگ جا بگیرد. به ترتیب و به صورت قرینه ضرباتی روی کاسه نمد بزنید تا دقیقا در جای خود قرار گیرد.

روش تعویض کمک معیوب لباسشویی

قسمت متحرک کمک را از پوسته جدا کنید.
با بیرون آوردن قسمت متحرک کمک، معیوب بودن آن مشخص می‌شود. به علت کارکرد طولانی و خشک‌شدن روغن داخل آن لنت‌های اصطکاک پوسیدگی پیدا کرده و باید تعویض گردد.

با یک آچار بوکس شماره ۱۷، پیچ مربوط به کمک معیوب را باز کرده و آن را از جای خود خارج کنید.
پس از خارج کردن پوسته کمک، مشابه کمک معیوب را تهیه کنید و روی دستگاه در جای خود قرار داده و پیچ آن را ببندید.
دقت کنید که قسمت انتهای پوسته کمک را در جایگاه زیر دیگ قرار دهید و سپس پپیچ مربوطه را در جای خود محکم کنید.
پس از بیتن پیچ کمک سمت چپ، به همان ترتیب و با دقت کامل، کمک سمت راست را نیز تعویض کرده و پیچ آن را محکم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز