تعمیر ماشین لباسشویی ۲

تعمیر ماشین لباسشویی 2

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : چطور یک ماشین ‌لباسشویی را تعمیر کنیم

در مطلب شماره ۱ به نحوه تعویض و تعمیرات ماشین‌لباسشویی پرداختیم حال در اینجا می‌خواهیم به این موضوع که مشکل

لباسشویی از کجاست و دلیل آن چیست بپردازیم
به خواندن ادامه دهید…
اگر ماشین‌لباسشویی شما خراب شده و دقیقا نمی‌دانید مشکل از کجاست، به جای درستی مراجعه کرده‌اید. در اینجا، فهرستی از علامت‌های خرابی ماشین‌لباسشویی تهیه شده است که با مراجعه به هرکدام، می‌توانید مشکل دستگاه خود را حدس زده و راه حل آن را پیدا کنید:
صدای زیاد ماشین‌لباسشویی
نشتی ماشین‌لباسشویی
روشن نشدن ماشین‌لباسشویی
عدم چرخش در ماشین‌لباسشویی
تایمر ماشین‌لباسشویی کار نمی‌کند
پمپ در ماشین‌لباسشویی نمی‌چرخد
لرزش و جابجایی در ماشین‌لباسشویی
ماشین‌لباسشویی درست آبگیری نمی‌کند
ماشین‌لباسشویی مدام آبگیری می‌کند
بوی سوختگی از ماشین‌لباسشویی
در ماشین‌لباسشویی باز نمی‌شود
دمای آب در ماشین‌لباسشویی مناسب نیست
ماشین‌لباسشویی همزمان هم آبگیری می‌کند هم تخلیه می‌کند

تعمیر ماشین لباسشویی 2

صدای زیاد ماشین‌لباسشویی(چرا ماشین‌لباسشویی صدا میدهد؟)

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث ایجاد صدای بیش از حد در ماشین‌لباسشویی می‌شوند را لیست کرده‌ایم. می‌توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه‌ی ماشین‌لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

پمپ و موتور پمپ

پمپ تخلیه در یک ماشین‌لباسشویی برای تخلیه آب از دستگاه در طول شستشو و بعد از آن کاربرد دارد. ممکن است پمپ با تسمه و پولی و یا موتور کار کند و یا موتور جداگانه‌ای برای خود داشته باشد. صدای غیرنرمال از ماشین‌لباسشویی در هنگام یا بعد از شستشو می‌تواند نشان‌گر این باشد که پمپ تخلیه دچار محدودیت شده یا به کل معیوب است.
پنل جلو را برداشته و پمپ را پیدا کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا مطمئن شوید صدا از پمپ است. احتیاط کنید چون با قطعات متحرک و مدار الکتریکی در تماس هستید. اگر مطمئن شدید که صدا از پمپ است، دستگاه را از برق بکشید و شیلنگ ورودی به پمپ را جدا کنید.

 

از یک ظرف برای خالی کردن آب موجود در شیلنگ و پمپ استفاده کنید. پروانه پمپ را بررسی کنید تا اگر جسمی در آن گیر کرده و باعث ایجاد صدا و صدمه به پروانه شده است، متوجه شوید. پروانه را با دست بچرخانید تا ببینید که گیر نکرده و یا ساییده نشده باشد. ماشین‌لباسشویی‌های کیلویی و اتوماتیک اغلب دارای پمپ آبکشی الکتریکی مستقل هستند که ممکن است موتور آنها صدمه دیده باشد که در آن صورت کل پمپ باید تعویض شود. هر گونه شیء خارجی که در پروانه گیر کرده را بیرون آورده و یا پمپ را تعویض کنید. سپس با دقت کلمپ های شیلنگ را بسته و قبل از نصب دوباره ی پنل بررسی کنید که نشتی نداشته باشد.

تسمه محرک

نقش تسمه محرک اتصال موتور محرک به قسمت انتقال قدرت در بعضی از ماشین‌های‌لباسشویی سطلی و یا اتصال موتور محرک به سبد شستشو در اکثر ماشین‌لباسشویی‌های اتوماتیک است. تسمه‌ی محرک ممکن است یک تک تسمه‌ی V شکل و یا یک تسمه‌ی چند دنده باشد و اغلب اوقات از لاستیک ساخته شده است اما ممکن است پوشش پارچه‌ای داشته باشد. در ماشین‌لباسشویی‌های اتوماتیک تسمه محرک اغلب از نوع چند دنده ست. تسمه محرک ماشین‌لباسشویی‌های سطلی V شکل با پوشش پارچه‌ای بوده همراه با قرقره که اصطکاک را هنگامی که موتور شروع به کار می‌کند کاهش می‌دهد.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین‌لباسشویی‌های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می‌کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه‌ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه‌ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه‌ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه‌ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه‌ها می‌شود.

 

در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه‌ها ممکن است سر خورده و باعث ایجاد صدای اضافی شوند. اگر جعبه دنده متوقف شود یا سبد چرخان قادر نباشد آزادانه بچرخد، کوپلینگ قادر نخواهد بود وظیفه‌اش را انجام دهد و در نتیجه ممکن است صدا ایجاد شود. اکثرا باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

کمک فنر

تمام ماشین‌لباسشویی‌های اتوماتیک دارای کمک فنر هستند که در کاهش حرکت دیگ در دوره‌های آبکشی مفید هستند. کمک فنرها به چهارچوب اصلی و به بدنه‌ی خارجی دیگ چسبیده و برای دسترسی به آن باید پنل جلو یا عقب را بردارید. زمانی که کمک فنرها ضعیف شوند یا صدمه ببینند، دستگاه صدای زیادی در مرحله آبکشی تولید می‌کند و اگر به این مشکل رسیدگی نشود، منجر به آسیب دیدن بقیه اجزای دستگاه می‌شود. کمک‌ها را بررسی کنید و اگر نشانه‌هایی از قطع شدن اتصالات، نشتی آب و یا ضعیف شدن عمل ضربه‌گیری پیدا کردید، هر دو کمک فنر را تعویض کنید.

تسمه تعدیل دیگ

بعضی از ماشین‌لباسشویی‌های سطلی از تسمه تعدیل دیگ برای کنترل حرکت دیگ در طول مرحله آبکشی استفاده می‌کنند. ۴ تسمه به دیگ و چهار گوشه‌ی بدنه متصل شده است. این تسمه از جنس لاستیک هستند و ممکن است در اثر استفاده پاره شوند.
هنگامی که این تسمه‌ها دچار پارگی شوند و یا خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهند، دیگ در زمان انجام آبکشی با بدنه تماس پیدا کرده و باعث ایجاد صدا می‌شود. تحمیل بار سنگین به ماشین‌لباسشویی بطور مداوم و استفاده زیاد باعث می‌شود تسمه‌ها زودتر دچار خرابی می‌شوند. برای بررسی اینکه آیا صدای اضافی از خرابی تسمه‌ها نشات می‌گیرد یا خیر، باید ماشین‌لباسشویی را بالا ببرید. اگر هر کدام از آن تسمه‌ها ظاهر پاره یا فرسوده داشته باشند، باید آنها را تعویض کنید. پیشنهاد ما این است که هر ۴ تسمه را همزمان تعویض کنید.

موتور محرک

نقش موتور محرک در یک ماشین‌لباسشویی سطلی، بکار انداختن گیربکس، چرخاندن سبد شستشو و در برخی دستگاه‌ها تامین نیروی پمپ می‌باشد. در ماشین‌لباسشویی‌های اتوماتیک، موتور محرک از طریق یک تسمه، پولیِ سبد شستشو را به کار می‌اندازد. نشانه‌ی ایراد موتور متحرک، صدایی مثل وزوز در هنگامی که موتور شروع به کار می‌کند، می‌باشد که گاهی با بوی خفیف سوختگی همراه است.

 

موتور محرک محافظ اضافه بار حرارتی دارد که هنگامی که حرارت بیش از حد بالا رود، برق سیم پیچ‌ها را قطع می‌کند تا موتور خاموش شود. این مسئله ممکن است به علت گیر گردن یکی از اجزای متحرک موتور و یا ایرادی از خود موتور به وجود آید. اگر موتور محرک نتواند خودش آزادانه بچرخد، باید تعویض شود. اگر همچین ایرادی وجود نداشت و هیچ علامتی از فرسودگی موتور نبود، احتمالا دو گروه از قطعات موتور را از روشن شدن باز می‌دارند.

یک خازن خراب در بخش روشن شدن موتور می‌تواند این مشکل را ایجاد کرده باشد. اگر دستگاه شما در بخش روشن شدن موتور داری خازن است، ایت خازن عموما در نزدیکی موتور قرار دارد و با یک سیم به سوییچ روشن/خاموش موتور متصل است.

 

سیم مذکور را چک کنید که قطع نشده و یا خوردگی نداشته باشد. خازن را بررسی کنید که دچار شکستگی و ورم نشده باشد. در صورت مشاهده، خازن را دقیقا با نوع و مدل خودش تعویض کنید. قبل از شروع تعمیر، دستگاه را از برق جدا کنید. همچنین باید اجزای مکانیکی که موتور به حرکت در می‌آورد را چک کرده تا مطمئن شوید درست کار می‌کنند. مطمئن شوید که گیربکس و پمپ به راحتی چرخیده و سبد شستشو در مسیر چرخش به درستی حرکت می‌کند. بیرینگی که گیر کرده باشد، پمپی که ایراد داشته باشد و یا گیر کردن یک تکه لباس در دیگ و یا پمپ می‌توانند منجر به روشن نشدن موتور شوند.

پولی موتور متحرک، پولی گیربکس، پولی پمپ

در ماشین‌لباسشویی‌های تسمه‌دار، پولی‌های موتور تسمه و در برخی موارد تسمه‌ی پمپ را ساپورت می‌کند. گاهی نیز پمپ و گیربکس دارای پولی هستند. این پولی‌ها باعث تجمع تدریجی گریس، مواد لاستیکی و یا گرد و غبار می‌شوند که حرکت موتور را سخت کرده و موتور در در هنگام حرکت جیر جیر می‌کند. اگر دستگاه شما در هنگام چرخیدن، تخلیه و یا آبکشی همچین صدایی می‌دهد، باید پولی‌ها را از نظر تجمع ذرات نا خواسته چک کنید. مطمئن شوید که پولی‌ها تمیز هستند و اثری از کج شدگی ندارند. تسمه‌ها را نیز چک کنید که فرسوده و یا آسیب دیده نباشند و در صورت نیاز آن ها را تعویض کنید.

تسمه پمپ

در ماشین‌لباسشویی‌های سطلی تسمه‌ای، تسمه‌ی پمپ است که در مرحله‌ی تخلیه پولی پمپ تخلیه را به حرکت در می‌آورد. به مرور زمان در اثر استفاده تسمه‌ی پمپ دچار ترک خوردگی و فرسودگی شده که منجر به ایجاد صدایی اضافه مانند جیرجیر در زمان مرحله ی آبکشی می‌شود. این مورد ممکن است همراه با بوی لاستیک سوخته باشد و یا حتی تخلیه بطور کامل انجام نشود. تسمه را از نظر فرسودگی، داغ شدگی و یا ساییدگی بررسی کنید و مطمئن شوید که پولی‌ها آزادانه می‌چرخند. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. لزوما همه تسمه‌های ماشین‌لباسشویی‌ها نباید سفت باشند.

یاتاقان دیگ

هر دو ماشین‌لباسشویی‌های سطلی و کیلویی دارای یاتاقان دیگ هستند که سبد شستشو و یا دیگ آزادانه بچرخند. ماشین‌های سطلی معمولا یک یاتاقان در زیر و یا ورودی گیربکس و یک یاتاقان در جایی که شفت به دیگ داخلی می‌چسبد دارند. ماشین‌لباسشویی‌های کیلویی معمولا دو یاتاقان برای ساپورت کردن شفت سبد شستشو دارند که در پشت سبد خارجی قرار دارد. یاتاقان‌ها توسط کاسه نمد در برابر آب محافظت می‌شوند. ممکن است این کاسه نمد در اثر استفاده در مرور زمان، مواد شوینده قوی و یا اضافه بار دستگاه شکسته شده و آب به یاتاقان‌ها برسد و در نتیجه یاتاقان ها صدمه ببینند.


اگر با صدای غرش در مرحله‌ی آبکشی مواجه هستید، معمولا به این دلیل است که یاتاقان‌های دیگ مشکل دارند. همراه با این صدا ممکن است دیگ داخلی بازی کند و یا در مجاورت کاسمه نمد نشتی آب مشاهده کنید. دراین صورت باید دیگ داخلی و یا سبد شستشو را جدا کرده تا به یاتاقان‌ها و کاسه نمد دسترسی پیدا کنید. در ماشین‌لباسشویی‌های سطلی، باید جعبه دنده را نیز جدا کنید. برای انجام این تعمیرات معمولا ابزار دستی استاندارد و معمولی کافی ست اما برخی مدل‌های ماشین‌لباسشویی به ابزار ویژه‌ای برای جدا کردن و سوار کردن یاتاقان‌ها و کاسه نمد نیاز دارند. هنگاهی که یاتاقان را تعویض می‌کنید، کاسه نمد را هم عوض کنید مخصوصا اگر علت خرابی یاتاقان‌ها تماس با آب و زنگ زدگی است. قبل از شروع، حتما دستگاه را از برق بکشید.

کلاچ

برخی ماشین‌لباسشویی‌های سطلی برای قفل کردن ورودی شفت جعبه دنده به محرک سبد شستشو در مرحله ی آبکشی از کلاچ استفاده می‌کنند. به مرور زمانی اصطکاک صفحه کلاچ با پوشش محافظ موجب فرسایش آن شده و ممکن است تولید صدای خراشیدن کند. یک کلاچ فرسوده می‌تواند ماشین‌لباسشویی را در مرحله آبکشی از چرخیدن باز بدارد و یا باعث شود چرخش آن با سرعت کمتری انجام شود که در نتیجه لباس‌ها به خوبی خشک نخواهند شد. علامت‌های دیگری که نشان دهنده‌ی مشکل کلاچ است، تراشه‌ای و خرده فلزهایی‌ست که ممکن است در زیر دستگاه پیدا کنید و همچنین بوی خفیف سوختگی و صدای بلند در هنگام آبکشی ست. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید و یا کلاچ ظاهری فرسوده داشت، آن را تعویض کنید. معمولا کلاچ در زیر دیگ خارجی قرار دارد. برای دسترسی به آن باید بدنه‌ی خارجی، موتور محرک و جعبه دنده را بیرون بیاورید.

012

دلیل چکه کردن ماشین‌لباسشویی( چرا از ماشین‌لباسشویی آب چکه میکند؟)

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث نشت آب در ماشین‌لباسشویی می‌شوند را لیست کرده‌ایم. می‌توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه‌ی ماشین‌لباسشویی‌تان نیاز به تعویض دارد.

شیلنگ‌ها

اولین قطعاتی که در چکه کردن ماشین‌لباسشویی باید به آن‌ها شک کنید، شیلنگ ها هستند. در ماشین‌لباسشویی انواع مختلفی شیلنگ وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها شیلنگ تخلیه و شیلنگ ورودی آب به ماشین هستند. شیلنگ ورودی آب، شیر آب را به دستگاه وصل می‌کند و معمولا در پشت دستگاه قرار دارد. بررسی کنید که محل‌های اتصال شیلنگ ورودی آب به شیر و دستگاه محکم است و منشا نشت آب، شیر نیست. شیلنگ تخلیه نیز در پشت دستگاه قرار دارد و ممکن است به خوبی به دستگاه متصل نشده باشد. مطمئن شوید که چکه کردن آب به علت مسدود شدن دریچه تخلیه و جمع شدن آب در پشت لوله قائم نیست. هرگز شیلنگ را به لوله قائم مهر و موم نکنید تا در این موارد بتوانید از عدم انسداد دریچه را مطمئن شوید.

 

 شیلنگ‌های داخلی

 ماشین‌لباسشویی‌ها دارای شیلنگ‌های داخلی نیز هستند که شیر داخلی را به دیگ یا درام متصل می‌کنند. اگر این شیلنگ سوراخ باشد، در هنگام آبگیری آب از دستگاه چکه می‌کند. برای دسترسی به این شیلنگ‌ها، بدنه خارجی دستگاه را بردارید. شیلنگ‌ها را بررسی کنید که ساییدگی یا پارگی نداشته باشند. همچنین، اجزای دیگر سیستم ورودی آب مانند زانویی و سیستم تزریق به دیگ را چک کنید.

 

بعضی ماشین‌لباسشویی‌های اتوماتیک، آب را از محل توزیع کننده شوینده به درام تزریق می‌کنند. این ناحیه باید در زمان آبگیری دستگاه چک شود. اگر چکه کردن در مرحله شستشو اتفاق بیفتد، ممکن است مشکل از شیلنگِ متصل کننده دیگ به پمپ تخلیه باشد. کلمپ‌ها را بررسی کنید که شل نشده و اثر خوردگی نداشته باشند. همچنین شیلنگ‌ها را چک کنید که سوراخ نباشند. برای دسترسی به این ناحیه‌ها معمولا نیاز به برداشتن پنل جلو یا عقب و در برخی مدل‌ها کل بدنه دارید.

پمپ تخلیه لباسشویی

پمپ آب یا پمپ تخلیه در یک ماشی‌لباسشویی نقش تخلیه آب از دیگ را دارد. ممکن است پمپ با تسمه و پولی و یا موتور کار کند و یا موتور مستقلی برای خود داشته باشد. این پمپ یک شیلنگ خروجی یا تخلیه، یک شیلنگ ورودی از طرف دیگ و ممکن است یک شیلنگ گردش آب نیز داشته باشد. اگر در مرحله شستشو و تخلیه نشت آب مشاهده کردید، به پمپ تخلیه و اتصالات و شیلنگ‌هایش نگاهی بیندازید. ابتدا واشرها و شیلنگ‌ها را چک کنید. اگر نشت آب از جانب پمپ باشد، تعویض آن ضروری ست. پمپ تخلیه معمولا در چارچوب دستگاه قرار دارد و یا به موتور چسبیده است. برای دسترسی به آن پنل جلو یا عقب را بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

واشر درپوش دیگ

واشر درپوش دیگ در ماشین‌لباسشویی‌های سطلی برای آب بندی دیگ و درپوش آن به کار می‌رود. اگر در مرحله شستشو و یا آبکشی آب از دستگاه شما چکه می‌کند، ممکن است عامل آن خرابی واشر درپوش دیگ باشد. به دنبال نشانه‌هایی از لکه‌های آب یا شوینده در این ناحیه برای تشخیص مشکل باشید. برای دسترسی به آن پنل جلو را بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

شیر ورودی آب

شیر ورودی آب در ماشین‌لباسشویی ورود آب داغ یا سرد را به دستگاه کنترل می‌کند. این شیر در پشت دستگاه قرار دارد و با برداشتن پنل بالا یا پشت در دسترس قرار می‌گیرد. اگر در هنگام آبگیری از پشت ماشین‌لباسشویی نشت آب مشاهده کردید، ممکن است مشکل از شیر آب دستگاه باشد. مطمئن شوید که شیلنگ‌ها به خوبی به دستگاه متصل شده‌اند و کلمپ شیلنگ خروجی محکم شده است. شیر ورودی آب دستگاه را چک کنید که شکستگی نداشته باشد و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. برای انجام این کارها نیاز است ابتدا دستگاه را از برق بکشید.

لاستیک دور در ماشین لباسشویی

لاستیک دور در ماشین‌لباسشویی‌های اتوماتیک برای آب‌بندی در و دیگ به کار می‌رود. گاهی سایش معمولی و یا اجسام تیز باعث خراشیدگی و پاره شدن این لاستیک‌ها شده و منجر به نشت آب می‌شوند. اگر دستگاه شما در ناحیه‌ی در چکه می‌کند، ممکن است لاستیک دور آن خراب باشد. در را باز کرده، و به دنبال پارگی، کثیفی و تجمع مواد شوینده باشید که اجازه نمی‌دهد در محکم بسته شود. مراقب اجسام تیز باشید. ممکن است در لابه‌لای چین‌های لاستیک باقی مانده و باعث پارگی آن و همچنین ایجاد خطر شوند. برای بررسی آن نیاز است پنل جلو را بردارید. قبل از شروع، ابتدا دستگاه را از برق بکشید.

کلید سطح سنج آب، کلید فشار سنج و لوله گنبدی هوا

اگر ماشین‌لباسشویی‌تان در مرحله آبگیری چکه می‌کند، احتمال دارد که بیش از حد آب می‌گیرد. کلید سطح سنج آب نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. این بخش در پشت پنل تنظیمات قرار دارد و توسط یک شیلنگ یا لوله گنبدی شکل به دیگ متصل می‌شود. در ماشین‌لباسشویی‌هایی که کنترل الکترونیکی دارند، این کلید در قسمت زیر دیگ قرار دارد. همزمان که آب در دیگ در حال پر شدن است، این کلید هوا را در لوله گنبدی شکل فشرده کرده و به طرف یک دیاگرام در داخل کلید هل می‌دهد. اگر لوله گنبدی نشتی داشته باشد،

 

ممکن است فشار به قدر کافی به کلید نرسد و در نتیجه جریان آب قطع نشده و دستگاه بیش از حد پر شود. اگر کلید نیز خراب باشد، همان مشکل پر شدن زیاد دستگاه از آب پیش می‌آید. برای تشخیص اینکه آیا کلید سطح سنج مشکل دارد یا خیر، ابتدا باید لوله گنبدی را جدا کنید و بررسی کنید که شکستگی، ترک و یا فرسودگی ندارد. لوله را به درون آب فرو ببرید، یک طرف آن را بسته و از طرف دیگر در آن بدمید. اگر حباب مشاهده کردید، لوله سوراخ است و باید تعویض شود. در غیر این صورت، کلید ایراد دارد.

نگهدارنده‌ی در

نگهدارنده‌ی در ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک مسئول بسته نگه داشتن در طول انجام شستشو است. قفل کردن در توسط یک نگه دارنده یا قلاب برای جلوگیری از باز شدن در ماشین‌لباسشویی انجام می‌شود. اگر این نگهدارنده معیوب باشد، ممکن است ظاهرا در را بسته نگه دارد اما خاصیت آب‌بندی نداشته و باعث چکه کردن آب می‌شود. نگهدارنده را از نظر خراب یا شکسته بودن بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

کاسه نمد دیگ

کاسه نمد دیگ در ماشین‌لباسشویی برای آب‌بندی کردن قسمت ورود شفت گیربکس یا شفت سبد به دیگ به کار می‌رود. اگر این کاسه نمد معیوب باشد، ابتدا باعث نشت آب و سپس منجر به از کار افتادن یاتاقان اصلی دیگ می‌شود. اگر ماشین‌لباسشویی شما در مرحله آبگیری یا همزدن آب چکه می‌کند، ممکن است کاسه نمد دیگ آسیب دیده باشد که در آن صورت نیاز به تعویض دارد. برای حصول اطمینان از این موضوع، پنل جلو را برداشته و اجازه دهید دستگاه آبگیری کند. قسمتی که شفت گیربکس وارد دیگ می‌شود را با دقت نگاه کنید که چکه می‌کند یا نه.

 

در ماشین‌لباسشویی‌های سطلی، برای این کار باید پنل پشت را برداشته و ببینید حفره‌هایی که نزدیک به یاتاقان پشتی هستند چکه می‌کنند یا خیر. اگر کاسه نمد در هر دو ماشین‌لباسشویی اتوماتیک و سطلی نیاز به تعویض داشت، نیاز است کل دیگ را بیرون بیاورید. فراموش نکنید قبل از این کار برق دستگاه را قطع کنید.

012

چرا ماشین‌لباسشویی روشن نمی‌شود؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث روشن نشدن ماشین‌لباسشویی می‌شوند را لیست کرده‌ایم. می‌توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه‌ی ماشین‌لباسشویی‌تان نیاز به تعویض دارد.

سوئیچ در و فعال‌کننده درِ ماشین‌لباسشویی‌های سطلی

سوئیچ در، در ماشین‌لباسشویی‌های سطلی یک وسیله امنیتی‌ست که از کار کردن موتور هنگاهی که در ماشین‌لباسشویی باز است، جلوگیری می‌کند. همچنین در برخی مدل‌ها جریان آب ورودی به دستگاه نیز توسط این سوییچ کنترل می‌شود. اگر سوئیچ در خراب شود، ماشین‌لباسشویی روشن نمی‌شود. مطمئن شوید که سوئیچ از لحاظ مکانیکی سالم بوده و اهرم‌ها و فعال کننده‌ها صدمه ندیده‌اند. اگر سوئیچ فعال باشد اما برق به موتور یا شیرهای آب نرسد، پس ایراد از سوئیچ است. دستگاه را از برق کشیده و سیم‌ها را از سوئیچ جدا کنید. سپس با یک مولتی‌متر از عدم قطعی آن اطمینان حاصل کنید. به شدت توصیه می‌کنیم که سوئیچ در را از مدار حذف نکنید زیرا این قطعه از خطرات جدی جلوگیری می‌کند.

کلید استارت و تایمر

کلید استارت در برخی ماشین‌لباسشویی‌های سطلی بخشی از تایمر است و با کشیدن دکمه‌ی تایمر فعال می‌شود. هر چند ممکن است کلید استارت یک قطعه جدا نباشد، اما می‌توان آن را با مولتی‌متر چک کرد. برای این کار باید برق دستگاه را قطع کرده و سیم‌های استارت را از تایمر جدا کنید. در ماشین‌لباسشویی‌هایی که کنترل الکترونیکی دارند، کلید استارت تماسی لحظه‌ای با تایمر داشته و بر کنسول کنترل قرار دارد. این سوئیچ‌ها را می‌توانید زمانی که دکمه تایمر را نگه داشته‌اید با مولتی متر چک کنید. دستگاه را از برق بکشید و حداقل یکی از سیم‌های سوئیچ‌ها را اول تست کنید.

دکمه‌ها

در مدل‌هایی که سوئیچ قسمتی از تایمر است، باید دکمه تایمر را نیز چک کنید تا مطمئن شوید با شفتی که کلید را فعال می‌کند درگیر است. اگر این دکمه هرز شده باشد، به شفت گیر نکرده و سوئیچ را فعال نمی‌کند. دستگاه را از برق بکشید و پشت تایمر را بررسی کنید که با کشیده شدن دکمه با شفت درگیر می‌شود یا خیر.

موتور محرک

همه ماشین‌لباسشویی‌ها موتوری دارند که مسئول چرخیدن و همزدن در سیکل شستشو می‌باشد. بسیاری از ماشین‌لباسشویی‌های سطلی از موتور معکوس استفاده می‌کنند. به این معنا که موتور برای همزدن در یک جهت می‌چرخد و برای تخلیه و آبکشی در جهتی دیگر. اگر موتور روشن نشود ولی صدایی وزوزو مانند ایجاد کند، نشان دهنده‌ی خراب بودن آن است. جهت اطمینان، تسمه‌های محرک و پمپ را از موتور جدا کرده و دوباره موتو را روشن کنید. در موتورهای دایرکت درایو یا بدون تسمه، باید پمپ و کوپلینگ را از گیربکس جدا کنید. اگر موتور روشن شد، مشکل از گیربکس یا پمپ است. 

 

برای یافتن عامل مشکل، به نوبت پمپ و گیربکس را به موتور وصل کرده و روشن کنید. با هر کدام از آن‌ها اگر موتور روشن نشد، آن قطعه نیاز به تعویض دارد. در هنگام کار با موتور احتیاط کنید زیرا دارای مدار الکتریکی و قطعات متحرک می‌باشد. در ماشین‌لباسشویی‌های اتوماتیک، موتور سبد را با تسمه به حرکت در می‌آورد. تسمه را جدا کنید و موتور را روشن کنید. اگر روشن شد، مطمئن شوید که سبد آزادانه می‌چرخد و چیزی بین آن و دیگ گیر نکرده است.

برد اصلی کنترل

در ماشین‌لباسشویی‌هایی که کنترل الکترونیکی دارند، برد اصلی کنترل اجزای مختلف دستگاه از جمله مدار آبگیری و موتور محرک را به کار می‌اندازد. درست مثل مدل‌هایی که تایمر دستی دارند. اگر برد کنترل ولتاژ مورد نیاز موتور محرک، شیر آب ورودی، موتور تخلیه و یل قفل در را تامین نکند، دستگاه روشن نمی‌شود. عیب‌یابی برد کنترل پیچیده است و بدون ابزار مناسب و دستورالعمل مخصوص مشکل است. می‌توانید آن را به صورت چشمی از نظر سوخته بودن یا آسیب دیدگی اجزای آن بررسی کنید. هنگام تعویض برد کنترل احتیاط کنید زیرا گاهی سوختن اجزای آن به علت ایراد برخی اجزای خارجی اتفاق می‌افتد. در نتیجه ابتدا باید به مشکلات دیگر اجزا رسیدگی شود. این خدمات باید توسط افراد متخصص انجام شوند.

012

چرا همزن ماشین‌لباسشویی کار نمی‌کند؟

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث می‌شوند همزن ماشین‌لباسشویی کار نکند را لیست کرده‌ایم. می‌توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه‌ی ماشین‌لباسشویی‌تان نیاز به تعویض دارد.

همزن

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : در ماشین‌لباسشویی‌های سطلی همزن نقش حرکت دادن لباس‌ها در میان آب و مواد شوینده را دارد و توسط شفت خروجی گیربکس حرکت می‌کند. شفت خروجی گیربکس دارای  دندانه‌ای ست که از وسط همزن پلاستیکی محکم به آن متصل می‌شود. بسته به مدل ماشین‌لباسشویی، همزن ممکن است یک طرفه باشد یا دوطرفه.

اگر در حین شستشو همزن به عقب و جلو نوسان نداشته باشد، ممکن است قسمتی که به دندانه شفت گیر می‌کند هرز شده باشد که در این صورت باید همزن را تعویض کنید. اکثر همزن‌ها با پیچ و مهره در بالای شفت گیربکس نگه داشته شده‌اند و در زیر توزیع کننده شوینده قرار دارند. در برخی مدل‌ها همزن از قسمت استوانه‌ای بدنه‌اش و درست در بالای قاعده، به شفت گیربکس پیچ شده است و در برخی مدل‌ها برای استحکام بیشتر از واشر لاستیکی استفاده می‌کنند. با جدا کردن این نگه دارنده‌ها، قادر خواهید بود همزن را از شفت جدا کنید.

دندانه‌های هدایت‌گر همزن

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : در ماشین‌لباسشویی‌های سطلی‌ای که از همزن دو طرفه استفاده می‌کنند، ممکن است قسمت بالایی همزن از قسمت پایینی رها شود. قسمت بالایی همزن توسط داندانه‌های هدایت‌گری حرکت می کند که از پلاستیک سخت تشکیل شده‌اند و در اثر استفاده زیاد فرسوده می‌شوند. اگر بخش بالایی همزن در هر دو جهت می‌چرخید و صدای گوش خراشی ایجاد می‌کرد، دندانه‌های هدایت‌گر همزن باید تعویض شوند. پوشش توزیع کننده‌ی شوینده را بردارید تا به پیچی که قسمت بالای همزن را نگه داشته است دسترسی پیدا کنید. با این کار می‌توانید دندانه‌های هدایت‌گر همزن را تعویض کنید.

قطعه متصل کننده همزن و شفت گیربکس

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : بعضی از مدل‌های ماشین‌لباسشویی‌های سطلی، بین شفت گیربکس و همزن از یک متصل‌گر استفاده می‌کنند. این متصل‌گر یک مادگی برای اتصال به گیربکس و یک نری برای اتصال به همزن دارد. اگر ماشین‌لباسشویی شما صدایی شبیه به ساییده شدن ایجاد کرده و همزن به جایی وصل نمی‌باشد، ممکن است قطعه متصل‌گر ایراد داشته باشد. برای جدا کردن همزن آن را مستقیم به بالا بکشید. این کار معمولا به نیروی زیادی احتیاج دارد. سپس پیچ‌های قطعه متصل کننده را باز کرده و از شفت گیربکس جدا کنید. قبل از نصب متصل کننده جدید مطمئن شوید که دندانه‌های شفت گیربکس تمیز هستند و زنگ‌زدگی ندارند. از پیچ و واشر جدید که مناسب متصل کننده باشد استفاده کنید. دندانه‌های همزن را نیز از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو(بدون تسمه)

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : بعضی از ماشین‌لباسشویی‌های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می‌کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده است از دو عدد قطعه پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه‌ها به شفت موتور محرک چسبیده و سه شاخه‌ی دیگر شفت ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن شفت موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه‌ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه‌ها می‌شود.

 

در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه‌شاخه‌ها ممکن است سر خورده و با کلاچ و گیربکس درگیر نشوند. نشانه بارز معیوب بودن کوپلینگ این است که ماشین‌لباسشویی آبگیری و تخلیه را مطابق معمول انجام می‌دهد ولی آبکشی و همزدن را انجام نمی‌دهد. در اکثر مدل‌ها باید ابتدا بدنه خارجی را بردارید. پمپ و موتور را هم بردارید تا به کوپلینگ دسترسی پیدا کنید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

تسمه محرک

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : بعضی از مدل‌های ماشین‌لباسشویی‌های سطلی برای انتقال قدرت به جعبه دنده از تسمه استفاده می‌کنند. اگر ماشین‌لباسشویی همزدن را انجام ندهد، ممکن است ایراد از تسمه باشد. پنل جلو را بردارید تا بررسی کنید که تسمه فرسوده شده یا پارگی دارد یا خیر. تسمه‌ها معمولا در قمسمت زیرین ماشین‌لباسشویی قرار دارند و اگر فرسوده باشند معمولا بوی سوختگی می‌دهند یا ایجاد صدا می‌کنند. مطمئن شوید که پولی گیربکس به راحتی می‌چرخد و هر دو پولی‌های موتور تمیز هستند و آلوده به روغن و گریس نیستند. قبل از تعویض تسمه از سالم بودن تمام پولی‌ها اطمینان حاصل کنید. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که میزان کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید و از لباس ایمنی مناسب استفاده کنید.

گیربکس

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : گیربکس مسئول تبدیل حرکت چرخشی موتور به حرکت جلو و عقب همزن می‌باشد. گیربکس یک شفت ورودی دارد که توسط موتور چه به صورت مستقیم و چه توسط تسمه به حرکت در می‌آید و یک شفت خروجی دارد که توسط آن همزن را به حرکت در می‌آورد. اگر شفت خروجی که مسئول حرکت دادن همزن است نوسان ندارد، ابتدا باید مطمئن شوید که شفت ورودی حرکت می‌کند. اگر شفت ورودی حرکت می‌کند و شفت خروجی حرکت نمی‌کند، پس گیربکس ایراد دارد. بیشتر تولید کننده‌ها لوازم یدکی گیربکس را تولید نمی‌کنند در نتیجه کل گیربکس باید تعویض شود. همچنین باید کاسه نمد مربوط به ورود شفت به دیگ را تعویض کنید.

موتور محرک

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : در تمام ماشین‌لباسشویی‌های سطلی موتور گیربکس را به کار می‌اندازد تا همزن را حرکت دهد. بسیاری از ماشین‌لباسشویی‌ها از موتور معکوس استفاده می‌کنند. به این معنا که موتور برای همزدن در یک جهت می‌چرخد و برای تخلیه و آبکشی در جهتی دیگر. ممکن است موتور در جهت تخلیه و آبکشی درست کار کند ولی در جهت همزدن نه. اگر موتور ماشین لباسشویی شما در جهت همزدن نچرخید، آن را تعویض کنید. قبل از تعویض موتور، از درست وصل شدن سیم‌ها در پایانه مناسب اطمینان حاصل کنید. برای این کار از دیاگرام سیم‌کشی کمک بگیرید. این کار با اعمال ولتاژ به مدار برق دستگاه انجام می‌شود و شما حتما باید صلاحیت و توانایی انجام این کار را داشته باشید. اگر موتور در هر یک از جهت‌ها نچرخد، باید عوض شود.

تایمر

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : موتور محرک توسط تایمر، سوئیچ در، سوئیچ سطح سنج آب و گاهی سوئیچ انتخابگر کنترل می شود. نقش تایمر این است که نیروی برق را برای چرخیدن موتور در جهت مناسب فراهم کند. اگر موتور در سیکل شستشو برق دریافت نکند، تایمر ایراد دارد. برای بررسی اتصالات تایمر از مولتی متر استفاده کنید. همچنین با استفاده از دیاگرام سیم کشی دستگاه، از درست بودن سیم ها در پایانه های موتور اطمینان حاصل کنید. برای بررسی تایمر ابتدا دستگاه را از برق بکشید.

سوئیچ در

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : سوئیچ یا کلید درپوش در ماشین لباسشویی های سطلی وسیله ای ایمنی ست. کلید در بطور معمول در زیر درپوش قرار دارد و با مدار موتور به صورت سری است و باید فعال باشد تا موتور کار کند. وقتی در بسته است، یک پین در درپوش اهرم سوئیچ در را هل می دهد و سوئیچ را می بندد. اگرهمزن ماشین لباسشویی شما کار نمی کند و یا موتور برق نمی گیرد، باید کلید در را چک کنید. برق دستگاه را قطع کنید و کلید را با استفاده از مولتی متر چک کنید. اگر کلید در قطع شدگی نداشت، باید بقیه قسمت های مدار موتور از جمله تایمر و کلید انتخابگر را بررسی کنید.

کلید انتخابگر

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : کلید انتخابگر در برخی مدل های ماشین لباسشویی برای کنترل سرعت موتور محرک به کار می رود. اگر این سوئیچ خراب باشد، ممکن است مانع کار کردن موتور شود. می توانید سوئیچ انتخابگر را با مولتی متر چک کنید. از دیاگرام سیم کشی کمک بگیرید تا متوجه شوید کدام پایانه ها را باید بررسی کنید. حتما قبل از شروع، برق دستگاه را قطع نمایید.

کلید سطح‌سنج آب

تعمیر ماشین لباسشویی ۲ : کلید سطح سنج آب در ماشین لباسشویی های سطلی نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. همچنین این کلید برای تامین نیروی برق موتور محرک بکار می رود. هنگامی که سطح آب به میزان مناسب رسید، کلید برق را از شیر آب ورودی قطع کرده و به مدار موتور محرک وصل می کند. اگر ماشین لباسشویی شما آبگیری می کند اما همزن کار نمی کند، ممکن است کلید فشاری ایراد داشته باشد. مطمئن شوید که موتور برقی دریافت نمی کند و کلید در و تایمر درست به هم متصل شده اند. این کار با اعمال ولتاژ به مدار برق دستگاه انجام می شود و شما حتما باید صلاحیت و توانایی انجام این کار را داشته باشید. دستگاه را از برق بکشید و کلید فشاری را با مولتی متر چک کنید. با استفاده از دیاگرام سیم کشی، سیم ها و پایانه ها را چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز