تعمیر ماشین لباسشویی ۳

تعمیر ماشین لباسشویی
تعمیر ماشین لباسشویی

چرا تایمر ماشین‌لباسشویی کار نمی کند؟

تعمیر ماشین لباسشویی : برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث کار نکردن تایمر ماشین‌لباسشویی می‌شوند را لیست کرده‌ایم. می‌توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه‌ی ماشین‌لباسشویی‌تان نیاز به تعویض دارد.

سوئیچ در

سوئیچ در، در ماشین لباسشویی های سطلی یک وسیله امنیتی ست که از کار کردن موتور هنگاهی که در ماشین لباسشویی باز است، جلوگیری می کند. این سوئیچ معمولا در زیر درپوش قرار دارد و داری یک پین است که به درپوش چسبیده است و وقتی در بسته است کلید را فعال می کند. سوئیچ در برای مدار موتور و تایمر برق فراهم می کند. مطمئن شوید که سوئیچ از لحاظ مکانیکی سالم بوده و اهرم ها و فعال کننده ها صدمه ندیده اند.

 

اگر سوئیچ فعال باشد اما برق به تایمر نرسد، پس ایراد از سوئیچ است. دستگاه را از برق کشیده و سیم ها را از سوئیچ جدا کنید. سپس با یک مولتی متر از عدم قطعی آن اطمینان حاصل کنید. به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ در را از مدار حذف نکنید زیرا این قطعه از خطرات جدی جلوگیری می کند.

تایمر و موتور تایمر

تایمر طراحی شده است تا کلیه عمل های ماشین لباسشویی را کنترل کند. تایمر یک سری اتصالات برقی دارد که توسط یک قطعه بادامکی به کار می افتند. این قطعه بادامکی توسط موتور تایمر کار می کند. اگر تایمر ماشین لباسشویی تان پیشروی نکند، تایمر یا موتور تایمر ایراد دارد. می توانید تایمر را با مولتی متر چک کنید. اما برای اطلاع از درستی پایانه ها به شماتیک الکتریکی آن نیاز دارید. همچنین باید موتور تایمر را با مولتی متر چک کنید. در بیشتر مدل های ماشین لباسشویی، موتور تایمر به تنهایی موجود نیست. برای انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

کنترل سطح آب

کنترل سطح آب در ماشین لباسشویی ها، جریان آب ورودی به دستگاه را برای ایجاد سطح مناسبی از آب، قطع و وصل کرده و همچنین برق موتور تایمر را هنگامی که آب به سطح مناسبی رسید، وصل می کند. اگر ماشین لباسشویی شما آبگیری کرد اما تایمر آن کار نکرد، ممکن است کلید سطح سنج آب معیوب باشد. وقتی شیر آب ورودی بسته می شود، می توانید کلید سطح سنج آب را با مولتی متر چک کنید. برق دستگاه را قطع کنید و سیم های مربوطه را جدا کنید. از درست بودن جایگاه سیم ها با کمک شماتیک الکتریکی دستگاه اطمینان حاصل نمایید.

دکمه تایمر

دکمه تایمر به شفت تایمر چسبیده است و همزمان با پیشروی تایمر در سیکل شستشو، می چرخد. دکمه تایمر ممکن است به عنوان استارت سیکل استفاده شود به این صورت که با کشیدن آن کلیدی در تایمر را فعال کند. دکمه تایمر معمولا پلاستیکی است که در قسمت اتصال به شفت تایمر با یک قطعه فلزی مستحکم شده است. ممکن است در صورت فرسودگی، این دکمه هرز شده و همراه با شفت تایمر نچرخد. این موضوع تنظیم تایمر در سیکل شستشوی مورد نظر را مشکل می کند. همچنین باعث می شود شماره گیر در طول سیکل همراه با شفت تایمر نچرخد.

 

قبل از تعویض دکمه تایمر یا شمارنده، ابتدا باید برق دستگاه را قطع کنید تا سهوا آن را روشن نکنید. اکثر دکمه های تایمر، شمارنده جداگانه ای دارند که هنگامی که دکمه را می چرخانید با آن درگیر شده و کشیده می شود. برای جدا کردن دکمه باید آن را در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید. در بعضی مدل ها ابتدا باید کلاهکی را بردارید تا به یک گیره نگاه دارنده برسید و دکمه را از شمارنده جدا کنید. همچین در برخی دیگر، باید به پشت بدنه تایمر دسترسی پیدا کنید که شفت نگه دارنده را جدا کنید که نقش امینی برای تایمر را دارد. همیشه مطمئن شوید که هر گونه گیره فلزی نگه دارنده را از روی شفت برداشته اید.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی نقش تخلیه آب را از دیگ در پایان سیکل شستشو دارد. اگر پمپ تخلیه کار خود را انجام ندهد، ماشین لباسشویی متوجه خالی شدن دیگ نشده و به مرحله بعد نمی رود. اگر ماشین لباسشویی بعد از شستشو و قبل از آبکشی متوقف شد، بررسی کنید که پمپ درست کار می کند. برخی مدل هایی که کنترل الکترونیکی دارند، در این حالت پیام خطا می دهند. اگر ماشین لباسشویی شما در این حالت پیام خطا داد، به لیست خطاهای معمول رجوع کرده و علت را پیدا کنید.

شیر آب ورودی

شیر آب ورودی برای تامین آب سرد و گرم در زمان آبگیری دستگاه به کار می رود. این شیر حداقل دو مارپیچ کهربایی دارد که در زمان لازم شیر را باز می کنند. اگر ماشین لباسشویی بعد از انجام شستشو به مرحله بعدی نرفت، ممکن است ایراد از شیر آب ورودی باشد. ابتدا مطمئن شوید که شیلنگ های آب ورودی پیچ خوردگی و انسداد ندارند و فیلترهای شیر آب تمیز هستند. سپس مارپیچ کهربایی را با مولتی متر چک کنید. برای این کار برق دستگاه را قطع کنید. اگر هر کدام از مارپیچ های کهربایی مدار باز بودند، شیر آب را عوض کنید. در غیر این صورت ولتاژ مارپیچ های کهربایی را در زمان آبگیری بررسی کنید. این کار باید توسط افراد با صلاحیت انجام شود. اگر ولتاژی یافت نشد، باید اجزای مدار مخصوص آبگیری از جمله تایمر، کلید سطح سنج آب، کلید انتخابگر و کلید در را چک کنید.

شیر آب ورودی

چرا ماشین‌لباسشویی آبگیری نمی‌کند؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث اشکال در آبگیری ماشین لباسشویی می شوند را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو(بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده. و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است.

 

با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود. در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و با جعبه دنده و کلاچ درگیر نشوند. نشانه بارز معیوب بودن کوپلینگ موتور این است که دستگاه آبگیری و تخلیه می کند اما همزن کار نمی کند و همچنین آبکشی انجام نمی شود. اکثرا باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

قفل در یا قفل داخلی

قفل در یا قفل داخلی. یک مکانیزم ایمنی ست که در ماشین لباسشویی های اتوماتیک یا سطلی از باز شدن در هنگامی که ماشین در حال کار کردن است، جلوگیری می کند. این مکانیزم شامل یک کلید است که به بُرد کنترل و تایمر اطلاع می دهد که در قفل است تا اجازه دهند عمل آبکشی انجام شود. وقتی قفل در خراب شود، یا در قفل نمی شود؛ یا کلید در متوجه نمی شود که در قفل  شده است در نتیجه اجازه هم زدن یا آبکشی داده نخواهد شد. در ماشین لباسشویی هایی که صفحه نمایش دیجیتالی دارند، یک پیام خطا نشان داده می شود. اگر نشانه ها ی مذکور را در ماشین لباسشویی خود دیدید و یا پیام خطا را مشاهده کردید، احتمالا باید قفل در را تعویض کنید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

موتور مومی

موتور مومی یک دستگاه عملگر خطی ست که با استفاده از رفتار تغییر فاز موم ها، انرژی گرمایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. بعضی از ماشین لباسشویی های اتوماتیک از موتور مومی برای به کار انداختن مجموعه ی قفل در استفاده می کنند. با شروع یک سیکل، یک جریان الکتریکی در موتور مومی فراهم می شود که باعث می شود یک پین را به طرف بیرون فشار دهد و در را قفل کند. اگر این موتور مومی ایراد داشته باشد، قفل در کار نمی کند و اجازه آبکشی به دستگاه نمی دهد. تشخیص خرابی موتور مومی با چشم می تواند دشوار باشد. می توانید با مولتی متر آن را چک کنید. مقاومت آن باید بین ۱۵۰۰ تا ۱۹۰۰ اهم باشد. اگر موتور مومی مدار باز باشد، خراب است.

کلید درپوش

کلید درپوش. در ماشین لباسشویی های سطلی یک وسیله امنیتی ست که از کار کردن موتور هنگاهی که در ماشین لباسشویی باز است، جلوگیری می کند. اگر کلید درپوش خراب شود، ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند. مطمئن شوید که کلید از لحاظ مکانیکی سالم بوده و اهرم ها و فعال کننده ها صدمه ندیده اند. اگر کلید فعال باشد اما برق به موتور نرسد، پس ایراد از کلید است. دستگاه را از برق کشیده و سیم ها را از سوئیچ جدا کنید. سپس با یک مولتی متر از عدم قطعی آن اطمینان حاصل کنید. به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ در را از مدار حذف نکنید زیرا این قطعه از خطرات جدی جلوگیری می کند.

کلاچ

برخی ماشین لباسشویی های سطلی برای قفل کردن ورودی شفت جعبه دنده به محرک سبد شستشو در مرحله ی آبکشی از کلاچ استفاده می کنند. به مرور زمان اصطکاک صفحه کلاچ با پوشش محافظ موجب فرسایش آن شده و ممکن است تولید صدایی خراش مانند کند. یک کلاچ فرسوده می تواند ماشین لباسشویی را در مرحله آبکشی از چرخیدن باز دارد. یا باعث شود چرخش آن با سرعت کمتری انجام شود که در نتیجه لباس ها به خوبی خشک نخواهند شد.

 

علامت های دیگری که نشان دهنده مشکل کلاچ است، تراشه ها و خرده فلزهایی ست که ممکن است در زیر دستگاه پیدا کنید. همچنین بوی خفیف سوختگی و صدای بلند در هنگام آبکشی ست. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید و یا کلاچ ظاهری فرسوده داشت، آن را تعویض کنید. معمولا کلاچ در زیر دیگ خارجی قرار دارد. برای دسترسی به آن باید بدنه خارجی، موتور محرک و جعبه دنده را بیرون بیاورید.

تسمه محرک

نقش تسمه محرک اتصال موتور محرک به قسمت انتقال قدرت در بعضی از ماشین های لباسشویی سطلی و یا اتصال موتور محرک به سبد شستشو در اکثر ماشین لباسشویی های اتوماتیک است. اگر ماشین لباسشویی شما آبکشی نمی کند، باید تسمه محرک را از نظر فرسودگی، داغ شدگی و یا ساییدگی بررسی کنید. قبل از تعویض تسمه آسیب دیده، مطمئن شوید تمام پولی ها سالم اند و به راحتی می چرخند. در ماشین لباسشویی های سطلی، باید مطمئن شوید که پولی های گیربکس به راحتی در هر دو جهت همزدن. آبکشی چرخیده و هیچ چیز مانع حرکت همزن و سبد شستشو نمی شود. 

همچنین نشت آب بر روی تسمه و یا پولی ها را چک کنید. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، با دستتان چرخیدن دیگ را چک کنید. دقت کنید که نمونه نوع مناسبی از تسمه را جایگزین تسمه معیوب کنید زیرا اندازه و نوع پوشش آن ها بر عملکرد دستگاه تاثیرگذار می باشد. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

تسمه محرک

چرا آبگیری ماشین‌لباسشویی متوقف نمی‌شود؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث می شوند آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نشود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

شیر آب ورودی

شیر آب ورودی برای تامین آب سرد و گرم دستگاه در مراحل آبگیری و شستشو به کار می رود. این شیر توسط دو مارپیچ کهربایی کار می کند. این مارپیچ ها توسط تایمر، برد کنترل الکترونیکی، کلید سطح سنج آب و یا کلید انتخابگر فشاری کنترل می شود. اگر آبگیری توسط دستگاه قطع نمی شود، ممکن است شیر ورودی آب ایراد داشته باشد. برای اطمینان، زمانی که مشاهده کردید آبگیری متوقف نمی شود، برق دستگاه را قطع کنید. اگر آبگیری ادامه داشت، شیر آب ورودی خراب است. اگر با قطع برق آبگیری متوقف شد، مشکل در مدار برق کنترل کننده شیر آب می باشد.

کلید سطح سنج آب، کلید فشاری و لوله گنبدی هوا

کلید سطح سنج آب کلیدی ست که با فشار فعال شده و نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. این بخش در پشت پنل تنظیمات قرار داشته و توسط یک شیلنگ یا لوله گنبدی شکل به دیگ متصل می شود. در ماشین لباسشویی هایی که کنترل الکترونیکی دارند، این کلید در زیر دیگ قرار دارد. همزمان که آب در دیگ در حال پر شدن است، این کلید هوا را در لوله گنبدی شکل فشرده کرده و به طرف یک دیافراگم در داخل کلید هل می دهد.

 

این کلید شیر آب ورودی را تحت کنترل دارد و زمانی که آب به سطح مناسبی برسد، شیر آب را قطع می کند. اگر لوله گنبدی نشتی داشته باشد، ممکن است فشار به قدر کافی به کلید نرسیده و فعال نشود و در نتیجه جریان آب قطع نمی شود و دستگاه بیش از حد پر می شود. اگر مشکل از خود کلید نیز باشد، همان مشکل عدم توقف آبگیری پیش می آید.

تشخیص

برای تشخیص اینکه آیا کلید سطح سنج مشکل دارد یا خیر، ابتدا باید لوله گنبدی را جدا کنید و بررسی کنید که شکستگی، ترک و یا فرسودگی ندارد. لوله را به درون آب فرو ببرید، یک طرف آن را بسته و از طرف دیگر در آن بدمید. اگر حباب مشاهده کردید، لوله سوراخ است و باید تعویض شود. شیلنگ را نیز به همان روش چک کنید. اگر شیلنگ هم سالم بود، کلید سطح سنج آب ایراد دارد. کلید را از نظر مکانیکی چک کنید و بررسی کنید که آشغال در حفره هایش گیر نکرده باشد. برای چک کردن کلید با مولتی متر، باید ابتدا فشار هوای مناسب برای لوله گنبدی هوا فراهم کنید.

 

 

راحت ترین راه برای این کار این است که دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید به تا حد مناسب پر از آب شود و سپس سیم برق دستگاه را از پریز جدا کنید. کلید فشاری را پیدا کرده و سیم های آن را جدا کنید و با مولتی متر چک کنید. در زمانی که سطح آب مناسب است، باید مولتی متر برای مقاومت عدد بی نهایت و یا مدار باز بودن کلید را نشان دهد. در غیر این صورت، کلید خراب است.

تشخیص

چرا در ماشین‌لباسشویی باز نمی‌شود؟

خرابی ماشین لباسشویی در بسیاری از خانه ها ممکن است فاجعه محسوب شود. ما سعی کرده ایم در این مقاله شما را در تعمیر ماشین لباسشویی که درش باز نمی شود، یاری کنیم. با اینکه تعمیر ماشین لباسشویی ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما از نظر بسیاری از مخاطبان ما کار ساده ای است. برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث باز نشدن در ماشین لباسشویی می شود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

قفل در یا قفل داخلی

قفل در یا قفل داخلی، یک مکانیزم ایمنی ست که در ماشین لباسشویی های اتوماتیک یا سطلی از باز شدن در، هنگامی که ماشین در حال کار کردن است، جلوگیری می کند. این سیستم شامل یک دستگیره که به در محکم شده است و قفل در که در پشت پنل جلو قرار دارد، می باشد. مکانیزم قفل تشکیل شده است از چند کلید و معمولا یک سیم پیچ برای قفل و باز کردن در و یا سیم پیچ موتور مومی. وقتی سیکل شستشو شروع می شود، کنترل دستگاه سیم پیچ قفل یا موتور مومی را فعال کرده تا مانع باز شدن در شود.

در پایان سیکل، کنترل دستگاه قفل شدن در توسط سیم پیچ قفل یا موتور مومی را غیر فعال می کند. سیم پیچ موتور مومی معمولا بین ۱ یا ۲ دقیقه طول می کشد که فعال یا غیر فعال شود. اگر بعد از اتمام سیکل در باز نشود، ممکن است سیستم قفل در معیوب باشد. بسیاری از ماشین لباسشویی ها مجهز به یک ضامن دستی هستند که در این مواقع می توانید مکانیزم قفل را غیر فعال کنید و در را باز کنید. ضامن مذکور معمولا در زیر قفل در و یا در بعضی دستگاه ها درون توزیع کننده شوینده قرار دارد.

ماشین لباسشویی هایی با صفحه نمایش دیجیتالی

در ماشین لباسشویی هایی که صفحه نمایش دیجیتالی دارند، علاوه بر باز نشدن در، یک پیام خطا نشان داده می شود. وقتی در را به صورت دستی باز کردید، می توانید به مجموعه قفل در درسترسی پیدا کرده و بررسی کنید. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، باید پنل جلو را بردارید تا به قفل دسترسی داشته باشید. به دنبال نشانه هایی از داغ شدگی سیم پیچ قفل یا موتور مومی و یا اشکالات مکانیکی در سیستم قفل باشید.

همچنین می توانید کلید های قفل و سیم پیچ را با مولتی متر چک کنید و اگر ایراد داشتند آن ها را تعویض کنید. بیشتر قفل های در به صورت کلی در بازار موجود هستند و نمی توانید تک تک اجزا را تعویض کنید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید و هرگز سیستم قفل در را از مدار خارج نکنید.

قلاب یا دستگیره در

تعمیر ماشین لباسشویی : نگه دارنده یا قلاب بخشی از مکانیزم ایمنی ماشین لباسشویی های اتوماتیک است. در ماشین لباسشویی های سطلی این قلاب برای فعال کردن کلید درپوش به کار می رود. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، قلاب در برای درگیر شدن با قفل به کار می رود. اگر قلاب در صدمه ببیند، نمی تواند قفل در را فعال کند و یا در ماشین لباسشویی های اتوماتی قادر نخواهد بود از قفل جدا شود. قلاب در معمولا از پلاستیک سخت تشکیل شده است و امکان دارد در اثر استفاده بشکند. همچنین اگر زمانی که در قفل است سعی کنید آن را با اعمال نیرو باز کنید، این قلاب می شکند.

 

این قلاب با دو پیچ به در متصل شده و به راحتی قابل تعویض است. اگر قلاب در فرسوده و یا کج شده بود، باید آن را تعویض کنید. در ماشین لباسشویی های سطلی، قلاب در برای درگیر شدن با کلید درپوش از طریق یک سوراخ به هنگام بسته بودن درپوش طراحی شده است. اگر این قلاب آسیب دیده باشد، ممکن است با کلید درپوش درگیر نشود و یا در سوراخ گیر کند و مانع باز شدن درپوش شود. در صورت معیوب یا کج بودن قلاب، آن را تعویض کنید.

لولا و پین درپوش

تعمیر ماشین لباسشویی : در ماشین لباسشویی های سطلی استاندارد، دو لولا برای اتصال درپوش به بدنه وجود دارد. این لولاها ممکن است از جنس فلز یا پلاستیک باشند و در اثر مرور زمان فرسوده شوند. اگر در باز کردن درپوش ماشین لباسشویی سطلی مشکل دارید، ممکن است لولاها ایراد داشته باشند. پین های لولاها را چک کنید و اگر صدمه دیده بودند آن ها را تعویض کنید. ممکن است بخشی از لولا که به بدنه متصل است، از درون متصل باشد و مجبور باشید پنل بالا را بردارید تا به آن دسترسی داشته باشید. با این کار برخی مدارهای الکتریکی را خواهید دید در نتیجه باید قبل از هر اقدام برق دستگاه را قطع کنید.

012

چرا ماشین‌لباسشویی بوی سوختنی میدهد؟

تعمیر ماشین لباسشویی : برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می شود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

تسمه محرک یا تسمه آبکشی

تعمیر ماشین لباسشویی : بعضی از مدل های ماشین لباسشویی های سطلی برای انتقال قدرت به جعبه دنده، از تسمه استفاده می کنند. اگر ماشین لباسشویی همزدن را انجام ندهد، ممکن است ایراد از تسمه باشد.

 

پنل جلو را بردارید تا بررسی کنید که تسمه فرسوده شده یا پارگی دارد یا خیر. تسمه ها معمولا در قمسمت زیرین ماشین لباسشویی قرار دارند و اگر فرسوده باشند معمولا بوی سوختگی می دهند یا ایجاد صدا می کنند. مطمئن شوید که پولی گیربکس به راحتی می چرخد و هر دو پولی های موتور تمیز هستند و آلوده به روغن و گریس نیستند.

 

قبل از تعویض تسمه از سالم بودن تمام پولی ها اطمینان حاصل کنید. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که میزان کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید و از لباس ایمنی مناسب استفاده کنید.

تسمه پمپ

تعمیر ماشین لباسشویی : در برخی ماشین لباسشویی های سطلی، تسمه پمپ، پمپ تخلیه را به حرکت در می آورد. این تسمه معمولا به شکل V می باشد و پولی موتور را به پمپ تخلیه وصل می کند. همچنین ممکن است مجموعه ای از پولی ها نیز برای ایجاد کشش در تسمه به کار روند. اگر از ماشین لباسشویی بوی سوختگی لاستیک حس کردید، باید تسمه پمپ را بررسی کنید.

 

اگر نشانه هایی از فرسودگی شدید یا داغ شدگی دیدید، آن را تعویض کنید. مطمئن شوید که پمپ آزادانه می چرخد و در صورت وجود، چرخش پولی هایی که ایجاد کشش در تسمه می کنند را نیز بررسی کنید. همچنین به دنبال نشانه هایی از نشت آب یا روغن بر روی تسمه یا پولی ها بگردید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

پولی موتور

تعمیر ماشین لباسشویی : موتور محرک از یک پولی برای چرخاندن تسمه محرک و در برخی موارد تسمه پمپ استفاده می کند. این پولی طوری طراحی شده است که بیشترین تماس را با تسمه ها داشته باشد و احتمالا از فلز یا مواد مصنوعی تشکیل شده است. اگر پولی موتور فرسوده شود یا زنگ بزند، ممکن است تولید اصطکاک اضافی و حرارت زیاد کند که باعث صدمه دیدن تسمه و ایجاد بوی سوختگی می شود. وقتی می خواهید یک تسمه ی فرسوده یا سوخته را تعویض کنید، باید پولی را نیز از نظر فرسودگی و خوردگی چک کنید و در صورت نیاز تعویض کنید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

پمپ تخلیه

تعمیر ماشین لباسشویی : پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی نقش تخلیه آب را قبل و در هنگام مرحله آبکشی دارد. این پمپ ممکن است تسمه ای باشد، با موتور دستگاه کار کند و یا موتور الکتریکی جداگانه داشته باشد. اگر از ماشین لباسشویی در هنگام یا بعد از مرحله آبکشی بوی سوختگی به مشام برسد، نشان دهنده این است که پمپ تخلیه گیر می کند و به راحتی نمی چرخد.

 

در مدل های تسمه ای، بوی سوختگی معمولا ناشی از لغزش تسمه بر روی پولی هاست. در مدل هایی که پمپ تخلیه الکتریکی دارند، بوی سوختگی مربوط به موتور بوده و شاید بیشتر بوی موتور الکتریکی باشد. قبل از تعویض پمپ، ورودی آن را بررسی کنید که چیزی حرکت پروانه پمپ را محدود نکرده باشد. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

پولی‌های تامین کننده کشش و بازوهای آنها

تعمیر ماشین لباسشویی : برخی ماشین لباسشویی های سطلی از یک مجموعه پولی در تسمه محرک یا تسمه پمپ استفاده می کنند تا کشش مناسب تسمه ها را فراهم کنند. اگر این پولی ها گیر کنند و یا بازوهای تکیه آن ها آزادانه نچرخند، کشش مورد نیاز تسمه ها تامین نمی شود و در نتیجه تسمه ها لغزش و اصطکاک اضافی خواند داشت که موجب ایجاد بوی سوختگی می شود. اگر مشاهده کردید که تسمه پمپ یا تسمه محرک سوخته اند، ابتدا مجموعه پولی های تامین کننده کشش و بازوهای آن ها را از لحاظ چرخش مناسب بررسی کنید. در صورت مشاهده فرسودگی و خوردگی در پولی ها، آن ها را تعویض کنید. قبل از انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو(بدون تسمه)

تعمیر ماشین لباسشویی : بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی به جای تسمه، از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود.

 

در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و باعث ایجاد بوی سوختگی شوند. اگر جعبه دنده متوقف شود یا سبد چرخان قادر نباشد آزادانه بچرخد، کوپلینگ قادر نخواهد بود وظیفه اش را انجام دهد و در نتیجه ممکن است بوی سوختگی ایجاد شود. در اکثر مدل ها باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

کلاچ

تعمیر ماشین لباسشویی : برخی ماشین لباسشویی های سطلی برای به حرکت در آوردن سبد شستشو در مرحله آبکشی، از کلاچ استفاده می کنند. بوی سوختگی ماشین لباسشویی می تواند ناشی از فرسودگی کلاچ باشد که همراه با صدای زیاد در مرحله آبکشی است. نشانه دیگر فرسودگی کلاچ، وجود خرده ها و تراشه های فلزی در زیر ماشین لباسشویی می باشد. اگر هر کدام از این علامت ها را مشاهده کردید، باید کلاچ را تعویض کنید. کلاچ معمولا در ورودی محرک سبد شستشو قرار دارد و برای دسترسی به آن، باید پوسته خارجی دستگاه را بردارید. کلاچ معمولا زیر فنرها قرار دارد و برای تعویض آن باید لباس ایمنی پوشیده و برق دستگاه را قطع کنید.

فنر و گلاید

تعمیر ماشین لباسشویی : بعضی از ماشین لباسشویی ها از فنر در موتور برای کشش تسمه استفاده می کنند. معمولا موتور یک تکیه گاه لولایی در چهارچوب دستگاه و یک فنر برای تامین کشش تسمه دارد. یک قطعه پلاستیکی با پوشش روغنی (گلاید) در زیر موتور قرار دارد تا به آن اجازه سر خوردن روی چهارچوب دستگاه را بدهد.

 

به این ترتیب، تسمه محرک یا تسمه پمپ مقدار در هنگام شروع به کار موتور کمی سر خورده و مانند کلاچ رفتار می کنند. اگر گلاید امکان سر خوردن را فراهم نکند، تسمه ها داغ شده و ایجاد بوی سوختگی می کنند. مطمئن شوید که موتور به راحتی روی لولا می چرخد و فنر ها خاصیت کششی خود را از دست نداده اند و همه سطوح تمیز و عاری از گرد و خاک و کثیفی ست.

 

گلاید ها را روغن کاری کنید یا در صورت لزوم تعویض کنید. تسمه ها را نیز در صورت سوخته شدن تعویض کنید. فنر موتور و گلایدها معمولا در بالای چهارچوب قرار دارند و با برداشتن پنل جلو قابل دسترس هستند. قبل از اقدام، حتما برق دستگاه را قطع کنید.

موتور محرک

تعمیر ماشین لباسشویی : در اکثر ماشین لباسشویی ها، موتور محرک قسمت های مکانیکی سیکل شستشو نظیر هم زدن، چرخیدن و آبکشی را به کار می اندازد. همچنین ممکن است وظیفه به کار انداختن پمپ تخلیه نیز بر عهده موتور اصلی باشد. وقتی مشکلی در یکی از اجزایی که توسط موتور کار می کنند ایجاد شود، باعث می شود موتور داغ شده و بوی سوختگی بدهد. اگر مشکل شدید باشد، حتی ممکن است باعث شود موتور بسوزد. علامت رایج در مواقع مشکل موتور، صدای وزوز در هنگام شروع کار موتور است.

 

اگر با بوی سوختگی از جانب موتور مواجه شدید، ابتدا تمام اجزای مکانیکی در ارتباط با موتور را که احتمالا موجب داغ شدن موتور شده اند چک کنید. بررسی کنید که پمپ، جعبه دنده و سبد شستشو دچار محدودیت حرکت نشده باشند. اگر موتور قادر نیست آزادانه به تنهایی بچرخد، احتمالا خراب است و باید تعویض شود. اگر ماشین لباسشویی شما دارای خازن موتور می باشد، ممکن است ایراد از این خازن باشد و باعث داغ شدن موتور شده باشد. قبل از انجام هر گونه تعمیر، دستگاه را از برق بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز