انواع وسایل گرمایشی

انواع وسایل گرمایشی

انواع وسایل گرمایشی:

با فرا رسیدن فصل سرما اقدام به گرم کردن منازل به اولویت اول هموطنان عزیز در بین سیستم‌های تاسیسات مکانیکی تبدیل شده است. سایت دلداران در نظر دارد در این مقاله انواع تجهیزات گرمایش را مورد بررسی قرار دهد تا انتخاب از میان انبوه این وسایل برای عموم مردم ساده‌تر شود.
عوامل بسیازی از جمله هزینه‌ی سیستم گرمایش، هزینه‌ی انرژی، مساحت فضا و زمان گرم نگه داشتن آن در انتخاب مناسب‌ترین سیستم گرمایشی موثر هستند. بی‌توجهی به هر یک از این عوامل باعث خواهد شد تا علاوه بر صرف هزینه‌ی مازاد، گرمایش مطلوبی فراهم نگردد.


مهم‌ترین مساله در انتخاب نوع سیستم گرمایشی مساحت فضایی است که می‌خواهیم اقدام به گرم کردن آن نمائیم. انتخاب دستگاه با اندازه‌ی مناسب تاثیر زیادی در کاهش هزینه‌های گرمایش دارد. دستگاه با ظرفیت بالا علاوه بر هزینه‌ی اولیه اضافی باعث ناکارآمدی دستگاه و همچنین بروز مشکلات جدی خواهد شد. از طرفی دستگاه با ظرفیت پایین نیز برای محیط‌های بزرگ مناسب نیست زیرا در این صورت دستگاه می‌بایست با حداکثر توان کار کند که این عمل فقط باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود و تاثیری در گرم نمودن محیط ندارد. همچنین این امر عمر سیستم را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهد داد. در این موارد بهتر است از دو دستگاه استفاده شود.


هر کدام از وسایل گرمایشی معایب خاص خود را دارند، مصرف انرژی زیاد، گرمایش کم و… . با انتخاب مناسب نسبت به محیط مورد نیاز می‌توان معایب را به حداقل رسانید و از محاسن بی‌شمار این دستگاه‌ها بهره‌ی لازم را برد.
وسایل گرمایشی به دو دسته تقسیم می‌شوند. دستگاه‌هایی که از گاز طبیعی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و دستگاه‌هایی که از برق بهره می‌برند. باید به این نکته توجه داشت که در کشور ما به علت پایین‌تر بودن هزینه‌ی گاز نسبت به برق، استفاده از وسایل گازسوز معمولا مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

انواع وسایل گرمایشی

بخاری گازی:

بدون شک از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین نوع وسایل گرمایش در ایران و حتی در دنیا بخاری‌های گازی می‌باشند این بخاری‌ها کم هزینه‌ترین نوع تجهیزات گرمایشی می‌باشند. بخاری‌های گازی بر اساس نوع استفاده به انواع دیواری و زمینی و یا بدون دودکش و دودکش‌دار و همچنین از نظر شکل ظاهری به دو نوع شومینه‌ای و معمولی تقسیم می‌شوند. بخاری‌های شومینه‌ای دارای شکل ظاهری شبیه به شومینه هستند. مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای بیشتر از خصوصیات بخاری‌های شومینه‌ای می‌باشد. اما در مقابل ترکیب شدن گازهای تولیدی با هوای محیط و خشک کردن هوا از معایب این بخاری ها به شمار می‌آید.

نکات مهم در استفاده از بخاری‌های گازی:

– برچسب مصرف انرژی بخاری بررسی شود. این نماد بیان کننده‌ی مقدار گرمای تولیدی بخاری نسبت به میزان گاز مصرفی آن می‌باشد.

– بخاری می‌بایست مناسب متراژ محیط انتخاب شود. بخاری‌های کوچک برای محیط‌های بزرگ و همینطور بخاری‌های بزرگ برای محیط‌های کوچک مناسب نمی‌باشند.

– دودکش بخاری می‌بایست بررسی شود تا علاوه بر داغ بودن بدنه‌ی دودکش از نصب کلاهک H در دهانه‌ی خروجی نیز اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت خروج گازهای سمی با مشکل مواجه است و این گازها وارد محیط می‌شوند. مقاله‌ی نکات کلیدی نصب دودکش می‌تواند راهنمای خوبی جهت جلوگیری از بروز این مشکل باشد.

– برای محیط‌های کمتر از ۵۰ متر و بسته بخاری‌های دیواری دودکش‌دار و برای محیط‌های کمتر از ۵۰ متر و نیمه باز بخاری‌های بدون دودکش مناسب می‌باشند.

– شعله‌ی بخاری می‌بایست به رنگ آبی باشد لذا شیشه‌ی بخاری باید به گونه‌ای باشد که مانع دیدن شعله نشود. اگر رنگ شعله زرد یا نارنجی بود حتما بخاری دارای نقص فنی می‌باشد.

– از آب‌بندی بودن محل اتصال شلنگ به بخاری و همچنین لوله گاز می‌بایست اطمینان حاصل شود.

– هنگام استفاده از بخاری بهتر است زیر در یا درز پنجره‌ها کمی باز باشد تا اکسیژن مورد نیاز جهت سوختن فراهم شود.

– بخاری‌ها می‌بایست هر سه سال سرویس شوند.

مزایای بخاری گازی:

– قیمت ارزان
– مصرف انرژی پایین
– تولید گرمای زیاد
– نصب آسان
– سیستم مستقل هر واحد
– هزینه‌ی تعمیر و نگه داری پایین

معایب بخاری گازی:

– خشک کردن هوای محیط
– اشغال فضای محیط
– خطر نشت گازهای سمی به محیط
– دوده گرفتن دیوار و پرده‌ها

بخاری گازی

بخاری برقی:

بخاری برقی همانطور که از نامش پیداست از انرژی الکتریکی به عنوان سوخت مورد نیاز استفاده می‌کند. این بخاری معمولا کوچکتر از بخاری گازسوز می‌باشد اما هزینه‌ی مصرف انرژی آن به شدت بالاتر است. الکتریسیته باعث گرم شدن المنت شده و از طریق فن‌های تعبیه شده (در بخاری‌های فن‌دار) گرما را به فضا انتقال می‌دهند. بخاری‌های برقی نسل جدید دارای ترموستات اوتوماتیک هستند تا با توجه به دمای مورد نیاز اقدام به گرم کردن محیط نمایند و سپس خاموش شوند. دمای هوا، نوع عایق‌بندی محیط، میزان رطوبت محیط از مهمترین عواملی هستند که در انتخاب نوع بخاری برقی مناسب دخیل می‌باشند.

انواع بخاری برقی:

بخاری برقی فن‌دار:
این نوع از بخاری برقی‌ها گرمای تولید شده توسط المنت را به وسیله‌ی فن به محیط انتقال می‌دهند. از مزایای استفاده از فن می‌توان به سرعت بخشیدن به گرم کردن محیط، چرخش بهتر هوا و همچنین باز بودن دست تولید کننده جهت ساخت دستگاه‌ها با ابعاد کوچکتر اشاره کرد. این بخاری‌ها دارای ترموستات اتوماتیک و همچنین سنسور خاموش شدن می‌باشند تا در صورت گرم شدن بیش از حد خاموش شوند. بخاری‌های فن‌دار برای محیط‌های دارای رطوبت بالا مناسب نمی‌باشند. این بخاری‌ها دارای امنیت فوق‌العاده و همچنین راندمان بالا می‌باشند.

بخاری برقی تابشی:

در بخاری‌های تابشی از چندین لامپ یا المنت استفاده می‌شود و گرمای تولید شده از طریق تابش به محیط منتقل می‌شود. لامپ این بخاری‌ها از جنس هالوژن یا کوارتز مقاوم در برابر حرارت می‌باشند. در پشت این لامپ‌ها سطح تابشی قرار می‌دهند تا گرمایی که به سمت دستگاه وارد می‌شود نیز به محیط تابش یابد. این بخاری‌ها دارای مصرف برق کمتری نسبت به سایر بخاری‌های برقی بوده اما راندمان آنها نیز در حدود ۸۶ درصد می‌باشد که از مدل فن‌دار کمی پایین‌تر است.

رادیاتور برقی:

شکل ظاهری این بخاری‌ها مانند رادیاتور گازی بوده (در ادامه‌ی همین مقاله با این وسیله‌ی گرمایشی نیز آشنا خواهیم شد.) با این تفاوت که داخل این رادیاتورها به جای آب از روغن به عنوان انتقال دهنده‌ی حرارت استفاده می‌شود. المنت برقی در کف دستگاه قرار دارد و باعث گرم شدن روغن می‌شود، روغن گرم شده توسط سیستم کانوکشن به بالا و روغن سرد به پایین جهت گرم شدن منتقل می‌شود. این چرخه باعث گرم شدن محیط خواهد شد. استفاده از روغن به جای آب باعث شده تا در حجم کمتر بتوان انرژی گرمایی بیشتری جذب کرد و در نتیجه گرمای بیشتری تولید نمود.


همانطور که در قسمت بخاری گازی گفته شد، استفاده از بخاری‌های بدون دودکش و همینطور بخاری‌های دیواری در محیط های کوچک مانند اتاق خواب ها مناسب نمی‌باشند، به همین علت این نوع بخاری‌های برقی می‌توانند جایگزین مناسبی در این امر باشند.

بخاری کانوکتوری بدون فن:

تفاوت این بخاری‌ها با بخاری‌های فن‌دار در این است که نیازی به روشن بودن فن جهت انتقال گرما نیست و به همین دلیل این دستگاه‌ها صدای کمتری نسبت به بخاری‌های فن‌دار تولید می‌کنند. اما همانطور که در مزایای بخاری‌های فن‌دار به قابلیت ساخت در ابعاد کوچک اشاره شد ذکر این نکته ضروری است که این مدل از بخاری‌های برقی دارای ابعاد بزرگتری می‌باشند.

بخاری حمامی:

انواع وسایل گرمایشی : این نوع بخاری‌ها مناسب محیط‌هایی با میزان رطوبت ۱۰۰ درصد مانند حمام یا سرویس بهداشتی می‌باشند. این بخاری‌ها می‌توانند هم از نوع تابشی باشند هم از نوع فن‌دار. در ساخت بخاری‌های حمامی ار لامپ مادون قرمز جهت تولید گرما استفاده می‌شود و سیستم انتقال گرما نیز به صورت تابشی می‌باشد. امنیت این بخاری‌ها بسیار بالاست به طوری که کلید روشن و خاموش کردن آن‌ها از طریق بند به دستگاه متصل است. این بخاری‌ها به صورت دیواری می باشند و معمولا قسمتی نیز به عنوان محل قرارگیری حوله در آن ها تعبیه می‌شود. در پایان می‌بایست به این نکته توجه داشت که هنگام نصب این بخاری‌ها حتما از سیم ضد آب استفاده شود.

مزایای بخاری برقی:

– اشغال فضای کمتر نسبت به بخاری‌های گازی
– بدون نیاز به دودکش و دردسرهای مخصوص به آن
– عدم تولید دوده
– کم خطر بودن

معایب بخاری برقی:

– مصرف زیاد برق
– بازده کمتر نسبت به بخاری گازی

شومینه

شومینه:

این دستگاه‌های گرمایشی دارای ظاهری زیبا و لوکس می‌باشند اما معایب بی‌شمار آن‌ها باعث شده تا عملا استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نگردد.

معایب شومینه:

– گرمای تولیدی این دستگاه‌ها به حدی پایین است که نیاز به دستگاه دوم جهت گرم کردن محیط احساس می‌شود.
– محفظه‌ی احتراق این دستگاه‌ها در محیط است که باز بودن آن باعث تولید آلودگی و همچنین خطرات ناشی از بازی گوشی کودکان و در نتیجه آتش‌سوزی می‌شود.
– راندمان پایین این دستگاه‌ها باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود.

رادیاتور

رادیاتور دیواری:

انواع وسایل گرمایشی : همانطور که در مقاله‌ی نگاهی گذرا به تهویه مطبوع اشاره شد این کنوکتور حرارتی در انواع سیستم‌های مرکزی و مستقل قابل استفاده بوده یعنی جهت استفاده از این وسیله‌ی گرمایش نیاز به موتورخانه یا پکیج حرارتی می‌باشد. آب گرم تولید شده توسط بویلر از طریق پمپ به داخل پره‌های رادیاتور منتقل می‌شود و بخشی از گرمای آب از طریق عمل جابه‌جایی و بخش دیگر از طریق عمل تابشی پره‌ها به محیط منتقل می‌شود. رادیاتور یا شوفاژ معمولا زیر پنجره‌ها نصب می‌گردند و به همین علت باعث گردش هوای مطبوع و توزیع مناسب گرما در محیط خواهد شد.‌

انرژی مورد نیاز شوفاژ‌ها از طریق گاز شهری یا گازوئیل(در برخی موتورخانه ها) تامین می‌شود و مهمترین عامل در انتخاب تعداد پره‌ها متراژ واحد می‌باشد.
نام‌گذاری رادیاتورها وابسته به تعداد پره‌ها، عرض پره‌ها، ارتفاع محور تا محور لوله های رفت و برگشت می‌باشند. به عنوان مثال رادیاتور ۵۰*۲۰۰*۲۵ دارای ۲۵ عدد پره با پهنای ۲۰۰ میلی متر و همچنین ارتفاع محور تا محور لوله های رفت و برگشتی ۵۰۰ میلی متر می‌باشد.

انواع رادیاتور از منظر نوع ساخت:

رادیاتور تک لوله‌ای:

این رادیاتورها از بخار به عنوان سیال انتقال حرات استفاده می‌کند.

رادیاتور دو لوله‌ای:

این رادیاتورها که به عبارتی می‌توان رادیاتورهای معمولی نیز از آنها نام برد از آب‌گرم برای انتقال حرارت  استفاده می‌کند.

انواع رادیاتور بر اساس جنس:

رادیاتور فولادی:

نسل فدیمی رادیاتور‌ها از جنس فولاد ساخته می‌شدند. پره‌های این رادیاتور‌ها را از دو صفحه ی آهنی با ضخامت ۱۲۵ میلی متر می‌ساختند که این صفحه‌ها از طریق جوش مقاومتی به هم متصل بودند. تعداد این پره‌ها نیز با در نظر گرفتن متراژ محیط قابل تغییر بود.

رادیاتورهای آلومینیومی (پنلی):

انواع وسایل گرمایشی : نسل جدید رادیاتورها می‌باشند. این نوع از رادیاتورها دارای استحکام بالا، وزن سبک و ابعاد کوچک می‌باشند. این شوفاژها در کوتاهترین زمان گرم می‌شوند. در کنار این مزایا می‌توان به خصوصیات دیگری چون مقاومت بالا در برابر خوردگی، نگه‌داری و نظافت ساده به واسطه‌ی یکپارچه بودن رادیاتور، زیبایی و تنوع در مدل این رادیاتورها، انتقال مطلوب گرما به واسطه‌ی ترکیبی از انتقال حرارت تشعشع و جابه‌جایی اشاره کرد که باعث شدند استفاده از این مدل رادیاتور بسیار رواج پیدا کند. البته مهمترین عیب ذکر شده برای رادیاتورهای پنلی، عدم توانایی در اضافه نمودن طول رادیاتور به دلیل یکپارچه بودن آنها است.

مزایای رادیاتورهای دیواری:

– نصب سریع و آسان
– ظاهری زیبا
– اشغال فضای کمتر نسبت به بخاری
– عدم نیاز به دودکش و در نتیجه عدم تولید دوده
– سرویس ساده

معایب رادیاتورهای دیواری:

– لوله‌کشی زیاد به علت فاصله ی زیاد موتورخانه تا رادیاتور (در سیستم‌های مرکزی)
– مصرف برق به علت نیاز به پمپاژ آب
– وابستگی به آب
– اشغال فضا توسط موتورخانه (در سیستم‌های مرکزی)

رادیاتور قرنیزی:

انواع وسایل گرمایشی : بدون شک جدیدترین نوع سیستم گرمایشی رادیاتورهای قرنیزی می‌باشند که نخستین بار در سال ۲۰۰۸ در کشور انگلستان تولید شدند. همانطور که از نام آن‌ها مشخص است این سیستم نیز در گروه رادیاتور‌ها قرار خواهد گرفت. این رادیاتورها از ترکیب سیستم رادیاتورهای دیواری و سیستم گرمایش از کف به وجود آمدند. (در ادامه سیستم گرمایش از کف نیز به صورت خلاصه توضیح داده خواهد شد.) در رادیاتور‌های دیواری به ویژگی مهم آنها شامل نصب سریع و آسان اشاره نمودیم، همچنین در گرمایش از کف به ویژگی‌های مهم این سیستم یعنی گرمایش یکنواخت با امکان گرمایش از پایین‌ترین سطح محیط اشاره خواهیم نمود. ترکیب این خصوصیات باعث تولید مطلوبترین سیستم گرمایشی یعنی رادیاتورهای قرنیزی شدند.

رادیاتورهای دیواری هوای اطراف خود را گرم می‌نمایند و این هوا به علت سبکی به طرف سقف اتاق حرکت کرده و باعث جابه‌جایی با هوای سنگین یعنی هوای سرد می‌شوند، در نتیجه قسمت بالایی اتاق که نیازی به گرم کردن آن نیست زودتر از قسمت پایینی اتاق گرم می‌شود که این یک عیب بزرگ محسوب می‌شود. در صورتی که رادیاتورهای قرنیزی به علت جایگیری در فضای دور تا دور اتاق و همچنین پایینترین نقطه باعث ایجاد منبع حرارتی یکپارچه در تمام جهات و در نتیجه گرمایش یکنواخت می‌شوند.‌

یکی دیگر از ویژگی های این سیستم این است که حذف رادیاتورهای دیواری امکان تنوع بیشتر در چیدمان وسایل و بهره‌برداری مطلوب‌تر از فضای اتاق را فراهم می‌سازد.

مزایای رادیاتورهای قرنیزی

– کاهش چشم‌گیر اشغال فضا نسبت به رادیاتورهای دیواری
– نصب آسان بدون نیاز به عملیات خاص مانند کف‌سازی
– ظاهری زیبا
–  راندمان بالا
– عدم تولید دوده
– مناسب جهت مناطق مرطوب
– استفاده از آب با دمای کم و در نتیجه کاهش مصرف انرژی به میزان ۲۵ درصد
– قابلیت استفاده با انرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی
– افزایش سطح  گرمایش نسبت به رادیاتورهای دیواری
– افزایش سرعت گرمایش نسبت به سیستم گرمایش از کف

انواع وسایل گرمایشی

گرمایش از کف:

انواع وسایل گرمایشی : بدون شک این سیستم با قدمت‌ترین و در عین حال مدرن‌ترین و پاکیزه‌ترین سیستم گرمایشی می‌باشد. قدمت این سیستم به دورانی باز می‌گردد که در حمام‌های باستانی حرارت موجود در دود ناشی از سوختن موادی مانند چوب (برای گرم کردن آب حمام) با عبور از مسیرهای تعبیه شده در زیر کف (گربه رو) باعث گرمایش فضای حمام می‌شده است.
در این سیستم نیز مانند پکیج و موتورخانه از آب جهت انتقال دهنده‌ی حرارت استفاده خواهد شد. آب گرم از داخل لوله‌های  پنج لایه که در کف اتاق‌ها جانمایی شده است عبور داده می‌شود و حرارت به صورت تشعشعی به محیط منتقل خواهد شد.

 

در گذشته شبهات‌های زیادی مبنی بر غیر بهداشتی و مضر بودن این سیستم برای ساکنین و تجهیزات ساختمان به گوش می‌رسید. ایراداتی ناشی از انتشار کرک فرش‌ها، گرد و غبار و… که باعث بروز مشکلات تنفسی و ریوی برای افراد حاضر در محیط می‌شود و یا اینکه عمر فرش‌های ساختمان و یا کف‌سازی با استفاده از این سیستم کاهش می‌یابد، اما امروزه تولیدکنندگان  لوله‌های پنج لایه با کسب مجوز‌های لازم به این شبهات پایان داده و موجبات آسودگی خیال مصرف کنندگان را فراهم نموده‌اند. سوپرپایپ یکی از برندهای لوله پنج لایه مورد تایید سایت جامع تاسیسات مکانیکی می‌باشد که می‌توانید لیست قیمت آن را در فروشگاه مجازی ما مشاهده نمائید.

مزایای سیستم گرمایش از کف:

– بدون حتی یک درصد اشغال فضا
– گرمایش یکنواخت
– افزایش سطح گرمایش (سطح مقطع کف اتاق)
– ایجاد گرمایش از پایین‌ترین سطح (کف اتاق)
– کاهش  هدر رفت انرژی
– گرم بودن کف اتاق‌ها (سرامیک و…) و احساس آسایش بیشتر
– در دید نبودن تجهیزات
– ایجاد گرما تا ارتفاع دو متر

– قابلیت کارکرد به عنوان سیستم ذوب کننده‌ی یخ در باند فرودگاه‌ها، رمپ ساختمان‌ها، بر روی پشت‌بام‌ها، فضاهای سرباز و استادیوم‌های ورزشی و …
– عملکرد پاکیزه (عدم تولید دوده و …)
– استقلال کامل فضاهای مختلف یک واحد آپارتمان به واسطه ی تنظیم دستی یا اوتوماتیک دما در اتاق‌های مختلف
– قابلیت اتصال به سیستم پکیج و موتورخانه
– رزرو حرارتی بالا

معایب سیستم گرمایش از کف:

– سرعت پایین در ایجاد گرمایش برای نخستین بار پس از روشن شدن
– هزینه‌ی اولیه‌ی بالا

کلام آخر, انواع وسایل گرمایشی

انواع وسایل گرمایشی : فراموش نکنید تمام موارد یادشده جزو نکات فنی وسایل گرمایشی هستند. سلیقه و پسند اعضای خانواده و همچنین دکوراسیون منزل مؤلفه‌های دیگری هستند که باید منحصرا توسط شما مد نظر قرار بگیرند. امیدواریم از این راهنمای خرید کمال استفاده را برده باشید. نظرات و تجربیات خود را در خصوص خرید و استفاده از وسایل گرمایشی با دلداران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز